A jaké jsou zásady správné péče o váš chrup? Zde je přehled pěti základních kroků pro zdravý úsměv:
Pravidelně navštěvujte svého zubního lékaře a dentálního hygienistu
Alespoň jednou za půl roku si nechte odborně zkontrolovat svůj chrup. Zubní lékař při preventivním vyšetření odhalí možné problémy a poskytne vám individuální ošetření. Také ověří, jestli si správně čistíte zuby, a zároveň poradí, jak zlepšit ústní hygienu, případně doporučí návštěvu dentálního hygienisty.
Dvakrát denně si čistěte zuby kartáčkem a zubní pastou s fluoridy
Nezapomínejte na pravidelnou ústní hygienu, která tvoří naprostý základ péče o zuby. V ústech se po každém jídle vytváří kyselé prostředí, které negativně ovlivňuje zubní sklovinu. Fluoridy v zubní pastě pomáhají chránit chrup před kazem, který vzniká vlivem bakterií zubního plaku. Především po večerním čištění zubů se vyhněte další konzumaci jídla či nápojů s obsahem cukru. Zubní kartáček se obecně doporučuje měnit jednou za tři měsíce.
Pravidelně používejte další čistící pomůcky
Mezizubní čistící pomůcky, kam patří mezizubní kartáčky a dentální nitě, umožňují mechanické čištění povrchů zubů nedostupných pro zubní kartáček. Často se opomíjí i škrabka na jazyk, která se používá k očištění jazyka. Výběr vhodných pomůcek a nácvik správné techniky čištění doporučujeme konzultovat se zubním lékařem či dentálním hygienistou.
Po čištění si pusu vypláchněte antibakteriální ústní vodou
Zuby tvoří pouze 20-25% povrchu celé ústní dutiny, zbylých 75-80% tvoří povrchy sliznic. Ty nejsou vhodné pro mechanické čištění. Účinná antibakteriální ústní voda sliznice očistí a zároveň z povrchu zubů odstraní zbytky zubního plaku, který na nich mohl zůstat po mechanickém čištění.
Žvýkejte po každém jídle
Žvýkání zvyšuje produkci slin, které pomáhají neutralizovat kyseliny v zubním plaku. Sliny totiž obsahují vápník a další látky, které pomáhají posilovat zubní sklovinu. Pokud si tedy po každém jídle nečistíte zuby, žvýkejte žvýkačku bez cukru.