po., 3. duben 2017 10:53

Škola hrou. V Olomouci vás naučí čistit si zuby

Chcete krásný a zdravý úsměv? Pak by vám neměla uniknout akce obchodního centra Šantovka, kde se 20. března uskuteční program v rámci Světového dne ústního zdraví. Od 8 do 18 hodin pro vás bude připravený program, který zaujme všechny, od nejmenších až po ty nejstarší. Od zubařů a studentů zubního lékařství se tu dozvíte, jak si správně čistit zuby, jaké přípravky používat a co může každý udělat pro celkové zdraví svého chrupu. K vidění budou také praktické ukázky správné ústní hygieny. Dále se můžete těšit na barvení zubního plaku, zábavný fotokoutek a mnoho dalšího. O děti se vám rádi postaráme v našem herním koutku.  Přijďte nás navštívit a oslavte s námi tento den!

A jaké jsou zásady správné péče o váš chrup? Zde je přehled pěti základních kroků pro zdravý úsměv:

Pravidelně navštěvujte svého zubního lékaře a dentálního hygienistu

Alespoň jednou za půl roku si nechte odborně zkontrolovat svůj chrup. Zubní lékař při preventivním vyšetření odhalí možné problémy a poskytne vám individuální ošetření. Také ověří, jestli si správně čistíte zuby, a zároveň poradí, jak zlepšit ústní hygienu, případně doporučí návštěvu dentálního hygienisty.

Dvakrát denně si čistěte zuby kartáčkem a zubní pastou s fluoridy

Nezapomínejte na pravidelnou ústní hygienu, která tvoří naprostý základ péče o zuby. V ústech se po každém jídle vytváří kyselé prostředí, které negativně ovlivňuje zubní sklovinu. Fluoridy v zubní pastě pomáhají chránit chrup před kazem, který vzniká vlivem bakterií zubního plaku. Především po večerním čištění zubů se vyhněte další konzumaci jídla či nápojů s obsahem cukru. Zubní kartáček se obecně doporučuje měnit jednou za tři měsíce.

Pravidelně používejte další čistící pomůcky

Mezizubní čistící pomůcky, kam patří mezizubní kartáčky a dentální nitě, umožňují mechanické čištění povrchů zubů nedostupných pro zubní kartáček. Často se opomíjí i škrabka na jazyk, která se používá k očištění jazyka. Výběr vhodných pomůcek a nácvik správné techniky čištění doporučujeme konzultovat se zubním lékařem či dentálním hygienistou.

Po čištění si pusu vypláchněte antibakteriální ústní vodou

Zuby tvoří pouze 20-25% povrchu celé ústní dutiny, zbylých 75-80% tvoří povrchy sliznic. Ty nejsou vhodné pro mechanické čištění. Účinná antibakteriální ústní voda sliznice očistí a zároveň z povrchu zubů odstraní zbytky zubního plaku, který na nich mohl zůstat po mechanickém čištění.

Žvýkejte po každém jídle

Žvýkání zvyšuje produkci slin, které pomáhají neutralizovat kyseliny v zubním plaku. Sliny totiž obsahují vápník a další látky, které pomáhají posilovat zubní sklovinu. Pokud si tedy po každém jídle nečistíte zuby, žvýkejte žvýkačku bez cukru.

Zobrazeno 1326 krát
Naposledy upraveno: po., 10. duben 2017 08:42
Pro psaní komentářů se přihlaste