po., 9. listopad 2009 20:50

Sny podle Buñuela

Kateřina Kuldová
Lze pochopit surrealistický film? Asi ano, ale jednoduchý myšlenkový úkon to zrovna není. Své školou nebo lihem zdevastované buňky mozkové můžeme trochu potrápit spletitou surrealistickou fantazií tuto středu.

 

V Uměleckém centru Konvikt se bude od osmi hodin večer promítat film Nenápadný půvab buržoazie (1972) španělského režiséra Luise Buñuela. Tento poměrně kontroverzní tvůrce inklinující k pařížské avantgardě a především k již zmíněnému surrealismu vytvořil spoustu zvláštních a neobvyklých filmů. Možná znáte jeho první snímek, označovaný za zlom ve světové kinematografii, Andaluský pes, na kterém spolupracoval s malířem Salvadorem Dalím. Vysoce ceněný je právě i Nenápadný půvab buržoazie ověnčený cenou Americké filmové akademie.

Jak už bylo zmíněno výše, Buñuel točil především ve jménu surrealismu, uměleckého směru zobrazujícího sny a fantazii, zkrátka vše, co je nad realitou (jak už sám název napovídá). Není tedy snadné takový druh děl pochopit. Neustále se musíme ptát: „Co tím chtěl básník říci?“ Oni totiž umělci toho mají na srdci často velmi mnoho, a když se pokusí ze svého nitra vysypat úplně vše, může vzniknout chaos velký jak propast Macocha. I jedinci filmově založení a odborníci na slovo vzatí mají na Buñuelovu tvorbu rozporuplné názory. Většina z nich tvrdí, že jeho počáteční díla jsou takzvaně nekoukatelná a pro normálního smrtelníka nepochopitelná.

Tím ale nechci nikoho od návštěvy promítání odrazovat. Jak obrazy Salvadora Dalího, Joana Miró, tak i filmy Buñuelovy jsou díla snová, záhadná a úžasně nereálná. A to nám v dnešní době s přemírou šedé a deštivé reality může jenom prospět. Stát před surrealistickým obrazem je nezapomenutelný zážitek, podněcující fantazii a přivolávající i ty nejtajemnější sny. Sny ukryté až daleko za půlnocí, za temnou stranou měsíce. Tak proč by to nemohl dokázat i film?
Proto zkusím ve středu popustit (nebo raději pustit úplně) uzdu své fantazie a proniknout do záhadných myšlenkových pochodů mistra Buñuela. Jediné riziko je, že se mi následující noc bude zdát několik sympatických nočních můr.

Zobrazeno 1649 krát
Naposledy upraveno: út., 2. prosinec 2014 21:36

Související články

Pro psaní komentářů se přihlaste