po., 21. březen 2011 22:23

Splní sčítání opravdu svůj účel?

V České republice, stejně jako v dalších 26 zemích Evropské Unie, letošní rok probíhá sčítání lidu, bytů a domů. Během března se budou po městech a krajích procházet komisaři, kteří roznesou do domácností sčítací formuláře a případně poradí a informují jejich obyvatele o celé akci. V médiích se ovšem začaly objevovat zprávy, že tuto roli přestávají komisaři zvládat a tak se může stát,že spousta lidí svůj sčítací formulář neobdrží.

V takovém případě lidé najdou upozornění ve svých schránkách, aby si je vyzvedli na příslušném místě. Zda-li to opravdu udělají a co se stane, až lidé, ke kterým to komisař nestihl, na poštu nepřijdou a jim přidělené formuláře zůstanou nevyplněné, to je otázka.

Jak Český Statistický úřad zajistí, aby se všichni občané této akce zúčastnily? Zvěsti o hrozbě trestního stíhání pro toho, kdo se odmítne sečíst, budou nejspíš jen zvěsti. Mluvčí ČSÚ Ondřej Kubala se v pořadu Hyde Park vyjádřil, že se opravdu nebudou doptávat lidí, od kterých formulář neobdrží, proč se tak stalo.

To tedy znamená, že bychom mohli celé sčítání bojkotovat. Má to tedy smysl? To nemluvím o takřka nemožném úplném sečtení lidí bez domova a nelegálních přistěhovalců. Získá tedy stát vůbec informace, které potřebuje? Otázkou spíš zůstává, zda budou tyto údaje úplné. Přitom veřejnost získala vcelku podrobné údaje o obyvatelstvu v naší zemi v pondělí 14. března, kdy ČSÚ zveřejnil zprávu o přesném počtu obyvatel, o počtu narozených dětí, o počtu sňatků v uplynulém roce, dokonce i o věku mužů, kdy se nejčastěji ženili.

Přinese letošní sčítání opravdu tolik nového? Doufejme, že ano. Snad nepřinese jen zbytečně promrhané peníze. Což se ani nikdy nedozvíme, kolik tato akce stát stála a odkud se peníze vůbec vzaly.

 

 

Zobrazeno 2682 krát
Naposledy upraveno: út., 2. prosinec 2014 21:40

Související články

Pro psaní komentářů se přihlaste