út., 16. duben 2024 23:20

Srovnání obchodních řetězců: kde se vyplatí nakupovat?

Které jablko se vám líbí nejvíc? Které byste si koupili? Které jablko se vám líbí nejvíc? Které byste si koupili? Zdroj: Dominik Baroš
V mém porovnání šesti největších řetězců Olomouce vyhrál Kaufland a Albert. Jejich přednostmi jsou rozmanitost zboží, dobré ceny a chuť potravin. Nejhůře naopak dopadl Lidl, a to hlavně kvůli menšímu výběru potravin a vyšším cenám. Nejvyšší hodnocení získaly hypermarkety Kaufland, Albert a Tesco, poté následovaly supermarkety Billa, Penny a Lidl. Nejlevněji aktuálně nakoupíte základní potraviny v Penny, nejvíce peněz si budete muset nachystat při návštěvě Billy a Lidlu. Nejnavštěvovanějším obchodním řetězcem v Olomouci se stal během mého výzkumu Kaufland, naopak nejméně navštěvovaným bylo Penny. Rozhodovacím faktorem u většiny zákazníků je blízkost obchodu, která převládá hlavně u nakupujících v Penny.

Cena zboží

V každém z řetězců jsem uskutečnil nákup, který se skládal z deseti kusů vajíček, litru polotučného mléka, kila hladké mouky, ochucené minerálky, másla, jablka, rohlíku, croissantu a čtyř dekagramů kuřecí šunky. Vždy jsem vybíral tu nejlevnější možnost, kterou obchod nabízel, týdenní slevy jsem nebral v potaz. Nejlevnější nákup bez aplikace se mi podařilo udělat v Penny, kde jsem zaplatil 143 Kč. „Poslední dobou ale ráda jezdívám do Penny, protože se mi zdá, že má příznivější ceny než konkurence,“ sdělůila například svůj názor zákaznice Lidlu. Úplně nejlevněji jsem nakoupil v Albertu s aplikací Můj Albert, díky které mě vyšlo zboží na 137 korun, aplikace mi ušetřila 26 Kč.

graf ceny zbozi kombinovany dva

Graf cen obchodů bez věrnostního programu a s věrnostním programem, autor Dominik Baroš

V Bille jsou slevy často vázány na zákaznickou kartu. Bez nich je zboží dražší než jinde. V Albertu se příliš nevyplatí kupovat produkty, které nejsou v akci, často je totiž sortiment bez slevy dražší než u konkurence. Pokud chcete co nejvíce ušetřit, Albert nabízí širokou škálu zboží označenou cenovkou „trvale nízké“. Jsou to zpravidla výhodné koupě. V Lidlu nabízí produkty vlastní značky, které jsou většinou tou nejlevnější variantou. Slev je zde méně, ale ani nezlevněné zboží vám většinou kapsu neutrhne. Najdete tu taky nejlevnější bio potraviny. Kaufland je na tom podobně jako Lidl, ale ještě k tomu nabízí speciální „žluté cenovky“, které vlastně fungují stejně, jako „trvale nízké“ v Albertu. Do Tesca se vyplatí zajít nakoupit spíše jen s Tesco Clubcard. Většina cen je totiž přístupná pouze pro vlastníky zmíněné karty a ceny bez ní nejsou žádná hitparáda. Clubcard máte? Paráda, jen račte vstoupit, protože slevy jsou velké! „Nakupuji zde hlavně proto, že tu mám jakožto student navíc slevu deset procent na všechno zboží,“ vysvětluje své preference studentka vysoké školy. Ale ani velké slevy v Tescu se během mých nákupů nedokázaly popasovat s králem cen jménem Penny. Do tohoto obchodu doporučuji zajít i když nemáte zařízený zákaznický program, chcete nízké ceny a nevadí vám skromný výběr zboží.

Rozmanitost sortimentu

Při hledání nejlevnějších produktů jsem si všímal rozdílů v možnostech výběru zboží. Nutno ale podotknout, že jsem srovnával ty největší prodejny, jaké řetězce v Olomouci nabízejí. Porovnávám hypermarkety Kaufland, Albert a Tesco se supermarkety Billa, Penny a Lidl. Nejmenší výběr má Penny, tomu nepomáhá ani skutečnost, že je většina jejich nabídky vyprodaná, a tak regály zejí prázdnotou. To platí i pro bio potraviny a bezlepkovou dietu. Lidl je na tom o trochu lépe. Nabídka je sice zhruba stejně skromná, ale zboží je většinou naskladněné. Občas se stane, že hledáte některou známou značku a po chvíli hledání zjistíte, že tady ji zkrátka nevedou. Dále v Lidlu chybí pult masny, takže jste odkázáni pouze na předem balené zboží. Pokud ovšem dostanete v Lidlu žízeň, tak to je nejspíš váš konec. Nejen, že slevy na nápoje jsou zde téměř sprostým slovem, ale druhů nápojů je v Lidlu zhruba stejně, jako vody na poušti. V Bille mě potěšil lehce nadprůměrný výběr ovoce a zeleniny, dostatek rohlíků i večer, zajímavé produkty, které není běžné sehnat jinde. Bille musím ovšem vytknout malý výběr pečiva, bio potravin, potravin bezlepkové diety a menší repertoár nápojů, který však nenáročnému zákazníkovi bude stačit. Zákazník Billy ji hodnotí takto: „Dříve byla lepší. Například tady poctivé vepřové uzeniny jsou nahrazovány odpadním kuřecím masem od Babiše. Obchod chce vydělat a nejlepší taktika pro ně je zmenšovat kvalitu potravin a zároveň snížit ceny. Na to zákazníci slyší.“ O úroveň výš nákup posouvá Tesco svým velkým výběrem všeho druhu včetně bezlepkových, bio, veganských a bezlaktózových produktů. Je zde sice i masna, ale našel jsem v ní spíše nic, než něco. Nápoje Tesco nemá vychytané tak dobře, jako další dva obchody. První z přeborníků, co se rozmanitosti týče, je Albert. „Vybral bych si asi raději Albert, protože mi záleží na výběru potravin, a tam si můžu vybrat líp,“ vyjadřuje svůj názor pán nakupující v Bille. Ovoce a zelenina má v Albertu nemalé zastoupení, občas ozvláštní výběr i nějakým více exotickým druhem. Tento obchod, podle mnohých zákazníků, nabízí nejširší a nejkvalitnější škálu bezlepkových, bio, veganských i bezlaktózových produktů ze všech. „Nejraději mám Albert. Hlavně díky značce Nature’s Promise, která dodává české bioprodukty,“ říká jeden ze zákazníků. Pokud jste milovníci masa, tak si rozhodně naplánujte výlet do Albertu. V masně už ale stěží budete hledat krájený sýr, ten je tu totiž pouze balený. Poslední Achillova pata tohoto řetězce jsou nápoje. V poměru k velikosti hypermarketu je oddělení vod velmi průměrné, u minerálek je dokonce podprůměrné. Co už však není podprůměrné, je sortiment Kauflandu. Zde najdete snad všechno, na co si jen vzpomenete, dokonce tu našli i místo na pěknou řádku regionálních produktů, které zpestřují nabídku.

prázdné penny baroš

Prázdné regály ovoce a zeleniny v Penny, foto autor

Pohodlí při nakupování

Billa a Kaufland patří stále mezi „dinosaury“ co se týče vážení zboží. Na vaše ovoce a zeleninu si nesmíte zapomenout nalepit cenovku, jinak vás dost možná u pokladen čeká naštvaná či zklamaná paní prodavačka. Neuspořádané cenovky vás očekávají v Lidlu a Penny. Nepřehledné slevy na vás zase číhají v Bille. „Stává se nám běžně, že nás naláká nějaká cena, přijdeme na pokladnu a cena je vyšší, protože se na akci vztahují nějaké podmínky, o kterých jsme nevěděli,“ stěžují si zákazníci. Albert se může pyšnit možností skenování zboží telefonem a nejužitečnější mobilní aplikací. Netuším, jak to Lidl během mého výzkumu udělal, ale ať bylo na prodejně lidí sebevíc, řady u pokladen se netvořily. Na sáčky zde pozor, rády se trhají, a ty papírovo-plastové zase z pohledu ekologů nedávají žádný smysl. V Kauflandu vás uvítá vzdušné prostředí, ale taky často větší fronty u pokladen. Zákazníci v Penny jsou nespokojení. „Nakupuji právě tady, protože je to prostě nejblíž od mého domu, jinak bych si vybral jiný obchod. Například Lidl nebo Albert,“ přiznává už třetí člověk v řadě. Zeptal jsem se ještě několika dalších lidí, ale nakonec se mi nepodařilo najít nikoho, kdo by měl Penny rád.

prodejna tesco baroš

Pohled ze vstupu do prodejny Tesco, foto autor

Chuť produktů

Srovnání chuti je čistě subjektivní, proto ho nezahrnuji do celkového hodnocení obchodu. Produkty, které jsem v obchodech zakoupil, mi nejvíce chutnaly z Albertu a Kauflandu. Na druhém a třetím místě skončila Billa a Penny. Nejhůře naopak v mém testu dopadly potraviny z obchodů Tesco a Lidl. „V Lidlu mám ráda leda drogerii. Mají dobré ceny a myslím, že ji mají i kvalitní,“ odpovídá mi paní nakupující v Lidlu. Například souboj o nejchutnější a zároveň nejlevnější jablko u mě vyhrál Albert a Kaufland. Obě varianty jsou velmi sladké a šťavnaté. Třetí je Penny kvůli nevýrazné chuti. Následuje Billa, Tesco, a pak Lidl. Poslední tři jablka jsou velmi kyselá, to z Lidlu je navíc dost suché. Nejdražší jablko bylo v Lidlu (56,90 za kilogram), nejlevněji jsem nakoupil v Kauflandu (24,90 za kilogram). Dražší rohlík v Albertu se rozhodně vyplatí koupit. Nejen, že je větší, ale hlavně chutná jako z pekárny a vydržel mi déle čerstvý. Nejstarší rohlíky prodávají v Lidlu. Tam se však nachází taky chuťově nejlepší croissant, v Bille je stejně dobrý jako v Lidlu. Kuřecí šunka je zase dobrá v Bille a v Albertu.

Jablka z obchodů popisky baroš

Porovnání nejlevnějších jablek, foto autor

Celkové shrnutí

celkove hodnoceni obchodu

Mé hodnocení obchodů a hodnocení v aplikaci Mapy Google, autor Dominik Baroš

Celková „známka“ každého obchodu je tvořena ze 40 % cenou zboží, z 30 % rozmanitostí sortimentu a z 30 % zákaznickými zkušenostmi. Platí, že čím větší počet hvězdiček nasbíral, tím lépe v mém testu dopadl. Maximální možné množství hvězdiček je pět. Ve srovnání ceny zboží zvítězilo Penny, nejhůře byl na tom Lidl. Sekci rozmanitosti sortimentu ovládl Kaufland, poslední se zde umístilo Penny. Dotázaní zákazníci nejlépe hodnotili Albert, nejhůře Penny. V aplikaci Mapy Google si recenzenti Kauflandu nejčastěji stěžují na velké fronty a nepříjemný personál. Zákazníci Albertu jsou nejvíce rozhořčeni z nespolehlivosti samoobslužných pokladen. Problémy Tesca z pohledu zákazníků se točí kolem markování nesprávného (a mnohdy i dražšího) zboží. Za čtyři nákupy, které jsem v Tescu uskutečnil, mi bylo naúčtováno nesprávné celkem třikrát.

 

 

 

 

 

Zobrazeno 3721 krát
Naposledy upraveno: st., 17. duben 2024 08:30
Pro psaní komentářů se přihlaste