Projekt komerčních letů do vesmíru je už dlouhou dobu v hledáčku mnoha významných společností. Projekt Blue Origin New Shepard, který je v rukou Jeffa Bezose, zakladatele Amazon.com, je však o krok napřed. Před týdnem, 21. listopadu, se první, prozatím umělá sonda, dokázala dostat na oběžnou dráhu a zase se úspěšně vrátit na zem bez ztráty příslušenství. Nejčastější újmou letů do vesmíru jsou právě drahé palivové články, které například NASA shoří v atmosféře.
Aby bylo jasno, civilní cestovatelé se už do vesmíru dostali několikrát. Stálo je to však doslova astronomické částky. Pro běžného cestovatele se tak na dlouhou dobu dvířka do kosmu uzavřela. Právě na zlevnění letů, tudíž i na dosažitelnosti pro širší spektrum zákazníků, pracuje společnost Blue Origin. Zejména opětovné použití palivových článků je tím, co zlehčí finanční zátěž těchto sci-fi kratochvílí.
Samotná raketa je poměrně malá. Menší než jaké známe z filmů a televize. To však nic nemění na její funkčnosti. Celý proces probíhá asi takto: Projektil opustí zemi a stoupá do výšky 14 kilometrů. Zde se od palivových článků oddělí kapsule s posádkou a pokračuje ve své cestě až do výšky 93,5 kilometrů nad zemí. Zatímco se ještě vesmírní turisté vznášejí v nulové gravitaci, palivový článek míří díky gravitaci obrovskou rychlostí zpátky k Zemi. Zapíná se první pomocná trysková brzda, která sníží rychlost padajícího tělesa na polovinu. Tento mechanismus je o to dokonalejší, že padající válec nevyvede z rovnováhy a zachová jeho vertikální polohu. Těsně nad povrchem se spouští zesílená brzdná tryska a zároveň se vysouvají "nohy" rakety, které se jako první dotýkají země. O pár minut později přistává pomocí tří zesílených padáků i kapsule s posádkou.
Cena těchto letů dozajista nebude malá a představit si rodinu střední třídy cestující do Texasu za vesmírným letem je ještě velice složité. Přesto je to jistý symbol posunu celého lidstva vpřed. Je možné, že za takových 50 let už běžně uvidíme lety do vesmíru na internetových slevových portálech jako dosažitelnou zábavu ve formě dárkového voucheru. To se ale ukáže, až zítra.