pá., 8. listopad 2019 18:07

Má ještě Turecko místo v Severoatlantické alianci?

Turecká vlajka - ilustrační obrázek Turecká vlajka - ilustrační obrázek Zdroj: pexels.com
V posledních týdnech se spekuluje, zda-li ještě Turci patří na stranu Západu. Autoritářské směřování země na pomezí Evropy a Asie znepokojuje mnoho lidí. Stále je to však země s druhou největší armádou a jediný majoritně muslimský stát v NATO.

Když v roce 1952 Turecko, společně s Řeckem, vstupovalo do NATO, probíhala tzv. studená válka. Sovětský svaz a Spojené státy na sebe hrozily jadernými hlavicemi a probíhala válka na Korejském poloostrově. Se vstupem Turků do NATO se situace změnila. Najednou míří na Moskvu, Petrohrad, Kyjev i Minsk rakety s jadernými hlavicemi z bezprostřední vzdálenosti, z Turecka. To však přestává být realitou, když se SSSR rozpadne v roce 1991.

Kámen úrazu jsou Kurdové

Má tedy Turecko nyní blíže k Rusku? Chce být Erdogan na jedné straně barikády s Putinem? Ač se to může ve světle nedávných událostí na severu Sýrie zdát, Turecko nechce být spojencem Ruska. Dočasné spojenectví na severu Sýrie je spíše nutné zlo, než ochotná spolupráce. Sousední autoritářský režim v Sýrii má k Rusku velice blízko a vytvoření nárazníkové zóny na severu Sýrie by se neobešlo bez dohledu tohoto významného syrského spojence.

Velmi důležitým faktorem jsou také nyní velmi často zmiňovaní syrští Kurdové, kteří doposud ovládali oblasti, na které míří turecká ofenziva. Opuštění spojenců, zrada a podobná nařčení nejsou zdaleka na místě, jak nyní mnoho lidí spílá americkému prezidentovi Trumpovi. Kurdové, ač významná menšina, musí ustoupit zájmům NATO. Pro Alianci je mnohem důležitější spokojené Turecko, byť autoritářské, ale v NATO, než Kurdové, kteří v geopolitické situaci na Blízkém východě nehrají zdaleka tak velkou roli, jakou jim přiřknuly západní média.

Kde je tedy problém?

Většina liberálních deníků a obecně médií západního světa kritizuje kroky prezidenta Trumpa o stažení amerických vojáků ze severu Sýrie, což umožnilo tureckou ofenzivu. Dívají se však na problém ze špatného úhlu. Je tomu tak, že geopolitika vlivů a moci nemá slitování s lidským faktorem. Kurdové pomohli porazit Islámský stát, jenže to z nich nedělá nic jiného, než užitečné idioty. Se zmizením společného nepřítele a miliony uprchlíků v okolních zemích se situace Kurdů nutně musela změnit.

Evropa nechce uprchlíky, tím pádem musí zůstat na Blízkém východě. Turecko se odhodlalo tuto situaci řešit. A Kurdové stojí v cestě. Tudíž řešení je nasnadě. Západu se to líbit nebude, ale když nechtějí mít u sebe uprchlíky, musí být uprchlíci někde jinde.

Zobrazeno 1488 krát
Naposledy upraveno: po., 11. listopad 2019 22:19

1 komentář

Pro psaní komentářů se přihlaste