čt., 10. listopad 2016 18:53

Dobrovolnice z Univerzity Palackého přednášela o učení v Indii

Hana Vrtílková Hana Vrtílková Zdroj: Facebook Hany Vrtílková
Na začátku října proběhla přednáška o dobrovolnictví v Indii. Přednášející byla Hana Vrtílková, která dělala dva měsíce dobrovolnici v Mulbecku (hlavní město této severní indické oblasti je Leh, území patří pod stát Džammú a Kašmír). Akce se konala v aule na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého v Olomouci.

Hana Vrtílková má bakalářský titul z angličtiny a filologie. Přidala se k dobrovolnické organizaci Brontosaurus v Himalájích, tato organizace se zaměřuje na kvalitu vzdělání v Malém Tibetu. Vrtílková si vybrala pozici učitelky angličtiny na plný úvazek na soukromé škole Spring Dales Public School. 

Když přicestovala do Mulbecku, začala hned druhý den vyučovat. Přiznala, že začátky byly těžké. Pracovala od pondělí do soboty, od 11:30 do 16:00 a vyučovala angličtinu pro první stupeň. Výuka jazyků probíhala netradičním způsobem. Děti seděly v kruhu společně se dvěma učiteli, jeden učil angličtinu a druhý hindštinu. Děti umí mluvit i třetím jazykem a tím je ladakština. „Děti v desáté třídě umí mluvit plynule třemi jazyky,“ vysvětlila Vrtílková. Po výuce se věnovala volnočasovým aktivitám, například naučila místní hrát volejbal, který dosud neznali.

Ve svém volném čase se zúčastnila vesnických hodů, navštívila obřad Lámy (tibetský duchovní učitel budhismu), který měl v Mulbecku kázání jednou týdně, navštívila Flover festival a další akce. Hanin největší kulturní zážitek byl, když přijel kupec s dekami. „Tři hodiny jsme se dívali na deky, ale nikdo si nic nekoupil,“ řekla pobaveně Vrtílková. Dále vyprávěla, co ochutnala z tradiční kuchyně. Nejvíce si oblíbila slaný čaj, který se vaří z másla a vody, také ochutnala nápoj Masala a tradiční placky, které se podávají jako příloha například ke špenátu. Jídlo se jí jako v celé Indii rukama, příbor nepoužívají. 

Závěrečným bodem přednášky bylo cestování po Ladakhu. Navštívila město Kargil (muslimské město), Leh (královský palác), Thiksey (klášter), zahradu Ladaku, údolí řeky Nubry, město Sumur anebo město Diskit s padesátimetrovým Budhou. Do Česka se vrátila nedávno, vyčerpaná z cesty, ale plná pozitivní energie. Do budoucna plánuje přednášku o dobrovolnictví ve Vyškově, nyní je jejím cílem dostudovat.

 

Zobrazeno 1978 krát
Naposledy upraveno: po., 14. listopad 2016 22:29
Pro psaní komentářů se přihlaste