st., 7. listopad 2018 09:15

V Česku klesá počet dárců krve. Pomozte i vy!

Darujme to, čím můžeme skutečně pomoci Darujme to, čím můžeme skutečně pomoci Zdroj: kenyancollective.com
Krev hraje v současné medicíně nezastupitelnou a stále vzrůstající roli. Je to hlavně proto, že ji nelze ničím nahranit ani uměle vyrobit. Je potřeba zejména při těžkých úrazech, operacích, transplantacích a celoživotně jsou na ni odkázáni lidé léčení umělou ledvinou nebo se zhoubnými nemocemi krve. Pokud jste už někdy v životě museli podstoupit operaci, i vy patrně někomu za transfúzi vděčíte. Krev často rozhoduje o životech a protože to není úplně málo, každý, kdo může, by se měl do dárcovství krve zapojit a pomoci doplnit rychle ubývající zásoby. Ale jak?

 V Česku není legální svoji krev prodávat, řadíme se tak k více než šedesáti zemím, kde jsou odběry krve výhradně bezplatné. Dárcovství čistě z morálních důvodů má logické vysvětlení. Snižuje pravděpodobnost, že by dárce zatajil důležité informace o svém zdravotním stavu za vidinou finanční odměny. Jak jinak tedy lidi motivovat, aby darovat přišli? Pomoci by mohla následující data, která zveřejnil Český červený kříž.

Víte například, že průměrně dostane každý krevní transfúzi až pětkrát v životě a lék vyrobený z lidské krve potřebujeme asi čtrnáctkrát? Že k výměně krve u novorozeného dítěte je potřeba asi jeden odběr od dárce tj. zhruba půl litru krve? Stejné množství použijí lékaři i při běžné operaci srdce.
U komplikovaných zákroků, těžkých porodů a urgentní medicíny jsou to ale i tři litry, tedy více než osm odběrů. Pokud někdo potřebuje i jinou motivaci, benefitem je pravidelná kontrola zdravotního stavu a výhody u jednotlivých zdravotních pojišťoven ve formě příspěvků na cvičení, vitamíny, masáže nebo třeba cestovní pojištění.
Pokud jste se rozhodli pomoci jak a kde se připojit k zachraňování životů? Prvním krokem je vybrat si ze seznamu transfúzních stanic tu, která vám nejvíce vyhovuje, ideálně v místě bydliště nebo školy. Poté přichází na řadu pár základních pravidel: věk mezi osmnácti a pětašedesáti lety, platné zdravotní pojištění, dobrý zdravotní stav, váha více než padesát kilogramů a netrpět žádnou z nemocí jater nebo třba srdce. Toto vše (a mnohem víc) už vyplníte do dotazníku, který je dostupný přímo na stanicích a potvrdí vás jako vhodného dárce. Konečné slovo má ale vždy až lékař, který podle laboratorního vyšetření vzorku krve rozhodne, zda k odběru půjdete.
Den před odběrem i po něm se vyhněte větší fyzické aktivitě, alkoholu a tučnému jídlu. Hodně pijte a odpočívejte. Ráno před odběrem se pořádně nasnídejte, napijte a počítejte s klidovým režimem po celý den. Pokud máte fyzicky náročnější práci, je vhodné uplatnit volno, na které má každý po bezplatném odběru ze zákona nárok. Tak hurá pomáhat!

Stáhnout přílohy:
  • (0 Stáhnutí)
Zobrazeno 1651 krát
Naposledy upraveno: út., 13. listopad 2018 20:01
Pro psaní komentářů se přihlaste