po., 28. leden 2019 19:06

V Olomouci lze žít téměř bez odpadu

Ilustrační foto Ilustrační foto Zdroj: Rádio Wave
Olomouc - Ekologie, udržitelnost, bezobalové nakupování a zodpovědná spotřeba jsou v posledních letech trendy, které  se snaží následovat mnozí podnikatelů. V Olomouci se rodí celorepublikové projekty, které bojují s jednorázovými plasty a pomáhají tak malými krůčky v boji proti znečišťování planety.

Pomyslným symbolem se stalo plastové brčko. Několik kaváren a barů proto nabízí alternativy. Například v kavárně Sophie’s cafe dostanete brčko vyrobené z těstoviny. V baru Local Lokal vám nabídnou do pití brčko kovové. Několik podniků vyřadilo však plasty úplně.

V červnu 2018 odstartoval projekt Otoč kelímek, který se snaží bojovat proti jednorázovým kelímkům na kávu s sebou. Funguje to velmi jednoduše. Zákazník zaplatí za kávu a vratnou zálohu na kelímek, který potom vrátí v jakékoliv prodejně, která je do projektu zapojena. Koncept zálohovatelných kelímků se nyní rozrůstá po celé České republice.

Na problémy s plasty upozornila v loňském roce i studentská iniciativa Udržitelný Palacký, když na podzim překvapila s akcí nazvanou „Plastopad“. Celý měsíc se na univerzitní půdě konaly osvětové akce, promítání filmů, přednášky, workshopy a diskuze. Studenti také uspořádali clothes-swap, kde si účastnici mohli vybrat nové oblečení a vyřadit to, které už nenosí. Akce vyvrcholila tzv. Plastic attackem, kdy studenti nakoupili oblíbené potraviny v supermarketu a před zraky ostatních vybalili celý nákup a plastové obaly zanechaly v obchodě jako symbol nesouhlasu.

Již pár let funguje v Olomouci také bezobalové nakupování. Olomoucký obchůdek byl jedním z prvních v Česku, dnes už jich po republice najdeme desítky. Koupíte zde většinu základních potravin, jako je rýže, těstoviny, mouka, čočka, hrách nebo například kuskus. V nabídce je i spousta sušeného ovoce nebo třeba čokoláda. Obchod Olomouc bez obalu se nachází se v Kateřinské ulici, kde si můžete mimo jiné zakoupit do vlastních tašek čerstvou lokální zeleninu a ovoce a najdete tu také ekologické kadeřnictví Zelená hlava.

Zobrazeno 1463 krát
Naposledy upraveno: st., 30. leden 2019 07:56
Pro psaní komentářů se přihlaste