út., 3. prosinec 2019 16:59

V Římě, Pekingu, Sydney a dalších zemích mění automaty plasty za lístky na hromadnou dopravu

Automaty jsou propojeny s mobilními aplikacemi, které umožňují lepší kontrolu nad bodovým ziskem Automaty jsou propojeny s mobilními aplikacemi, které umožňují lepší kontrolu nad bodovým ziskem Zdroj: AP Photo / Gregorio Borgia
V některých velkých metropolích napříč světem lze měnit plastové lahve za jízdenky do metra či autobusu. V Praze tento alternativní způsob placení lístků zatím zavést nelze.
na principu směny plastu za jízdenky na MHD fungují automaty již v několika světových metropolích YouTube/TRT World

První velké město, které se rozhodlo přimět občany k recyklaci tímto novým způsobem, bylo roku 2014 australské Sydney. Automaty v australských metrech nejen mění plastové lahve, ale také plechovky. Kredity navíc nemusí občané využít pouze na přepravu MHD, ale také jako vouchery na jídlo nebo odeslat peníze na charitu, která bojuje proti znečišťování životního prostředí.

Automaty založené na podobném principu fungují i v čínském Pekingu od roku 2017. Tyto přístroje dokáží dle hmotnosti a kvality vhozeného plastu odhadnout jeho hodnotu a podle toho přičtou kredity, které je možno využít na volání či dopravu po městě. V Asii se takové automaty nacházejí i v jednom z největších Indonéských měst Surabaya. Od dubna roku 2018 mohou obyvatelé platit za jízdu v červených autobusech nejen PET lahvemi, ale i kelímky. Dvouhodinová jízdenka výjde na cca 10 plastových kelímků nebo 5 lahví. Tyto automaty byly stejného roku zavedeny také v tureckém Istanbulu.
Prvním evropským městem, které se zapojilo do nového systému platby, se stal v létě tohoto roku Řím. Automaty se nachází v italském městě zatím pouze 3 a to ve stanicích metra linky A, B a C. Pokud člověk do automatu vhodí PET láhev, přičtou se mu asi 1,3 eurocenty. Na jednu jízdu metrem, tak bude muset obyvatel Říma zrecyklovat asi 30 lahví. S kontrolou získaných bodů pomáhají lidem dvě nově vzniklé aplikace pro mobilní telefony.

Dopravní podnik hlavního města Prahy zatím nemůže postupovat obdobně, jelikož je omezen zákonem. K situaci se vyjádřila tisková mluvčí dopravního podniku Aneta Řehková: „V České republice není nastaven systém zálohování PET lahví jako v některých jiných zemích. DPP jako původce odpadů není oprávněn k převzetí odpadu do svého vlastnictví dle zákona o odpadech totiž není provozovatelem zařízení k využití nebo k odstranění nebo ke sběru nebo k výkupu odpadů. Z uvedeného vyplývá, že v současné době není legislativně možné, aby provozovatelem zmiňovaných automatů (na převzetí odpadu) byl DPP,“. Momentálně tak není jasné kdy nebo jestli vůbec v budoucnu bude možno vydat se touto zelenější cestou i v Praze.

Zobrazeno 1672 krát
Naposledy upraveno: čt., 5. prosinec 2019 16:19
Pro psaní komentářů se přihlaste