„Nebudou z toho dělat velkou vědu, prostě se ho zbaví, aby se vyhnuli kontroverzi,“ řekl producent Adi Shankar.
Apu je v seriálu od roku 1990 a už tehdy to neměl lehké. Tentokrát to ovšem vypadá, že definitvně končí. Jeden z producentů seriálu to 26. října potvrdil deníku IndieWire. „Tohle všechno kolem Apua je jenom komedie a ten vtip je v tom, že je Ind,“ uvedl Hari Kondabolu pro New York Times. Hari Kondabolu je komik a režisér, který má na svědomí film The Problem with Apu, který vyšel na podzim roku 2017 a odstartoval tuto kontroverzi. Zde popisuje důvody, proč je Apu tak kontroverzní postava a jak ovlivňuje životy přistěhovalců.
Mezi kritizované stereotypy patří mimo jiné i to, že Apua jeho rodiče donutili vzít si ženu, kterou ani neznal, má s ní spoustu dětí a vede obchod, kde prodává zkažené zboží. Lidem se zkrátka nelíbí, že je americká společnost „škatulkuje“ přesně tak, jak je to v seriálu. To, že tvůrci zesměšňují a stereotypizují i typickou americkou rodinu a každá postava reprezentuje svůj stereotyp, je patrně nezajímá. Autor filmu je ovšem proti smazání postavy. Na svém twitteru tvůrce prosil, aby Apua nemazali, jen ho trochu upravili. Dokonce jim navrhnul změny, které by situaci vyřešily.
Režisér Simpsonů Matt Groening dlouho bojoval proti smazání Apua. „Mám rád jeho postavu, ale cítím se špatně, když se kvůli ní lidé cítí špatně,“ vyjádřil se v červenci k problému. „Když máte pořad o komentářích na kulturu a bojíte se tu kulturu komentovat, tak je váš pořad o zbabělosti. Není to krok dopředu, nebo dozadu, spíše obrovský skok do strany,“ uvedl dále Shankar.
Simpsonovi na rasovou kontroverzi zareagovali krátkou scénkou, kde se Marge a Líza baví u časopisu s fotkou Apua o tom, že co se dřív bralo jako vtipné, je pro mnohé ofensivní a nepřijatelné.
S politickou korektností to dnes tvůrci nemají vůbec jednoduché. I mimo Simpsonovi je nespočet případů, kdy je nespokojení lidé donutili se za „ofenzivní vtipy“ omlouvat, mazat celé scény, nebo se dokonce soudit.