Úplněk patří mezi nejkrásnější fáze Měsíce, kdy se Měsíc nachází na opačné straně od Země, než je Slunce. Vychází obvykle hned po západu Slunce, kdy je jeho povrch v plné míře osvícen a tak svým plným svitem ozařuje krajinu pod sebou. Nastává jednou za 28 dní a přibližně jednou za měsíc se stane to, že je Měsíc planetě blíže, protože opisuje dráhu elipsy.
Měsíc obíhá kolem Slunce po eliptické dráze, pravidelně se od Země přibližuje (tzv.perigeum) a zase vzdaluje (apogeum), rozdíl přiblížení a vzdálení činí asi kolem 50 000 km a úhlová velikost se mění o 14%. Přiblížením Měsíce k Zemi se zvyšuje i jeho přitažlivá síla. Bude to pozorovatelné i na povrchu naší planety, například na výšce přílivu.
Pokud je Měsíc Zemi nejblíže a je v té době zrovna v úplňku, označuje se termínem „superúplněk“ nebo „superměsíc“, v opačném případě pak „mikroměsíc. Rozdíl v jasnosti největšího a nejmenšího úplňku je až neuvěřitelných 30%! Za vhodných okolností jdou při tomto úplňku číst noviny, a řidiči mohou jezdit bez dálkových světel, tak moc světla měsíční satelit vrhá.
Včera byl tak Měsíc v této fázi nejblíže Zemi za posledních 68 let! Pro člověka byl větší zhruba o 2 úhlové minuty, poznali jste to? Šlo spíše o astrologický jev než o jev spatřitelný pouhým okem. Pro dobrý výhled nepotřebujete žádný dalekohled, doporučuje se jen vyvýšené místo na severovýchod a nejideálněji doba, kdy bude Měsíc vycházet. Nejefektivnější pohled zaručuje jasná obloha. Pozor však na nepříznivé vlivy úplňku, dle mnohých psychologů mají lidé vztah k Měsíci zakódovaný v genech a některé tak může tento zážitek pořádně zneklidnit.