po., 18. březen 2013 23:15

Velikonoce ve světě: ryba na zádech a obdoba Dušiček

Pomlázka, barevná vajíčka, velikonoční beránci, to vše neodmyslitelně patří k tradičním velikonočním svátkům, tak jak je známe u nás v Česku. Například takové šlehání pomlázkou je typicky středoevropská tradice, která se dodržuje jen u nás, na Slovensku a v některých oblastech v Polsku. My dívky, které obdržíme pár úderů spleteným vrbovým proutím, se pak celý rok můžeme radovat, že neuschneme, ale naopak omládneme a zkrásníme. Jak ale Velikonoce probíhají v jiných částech světa?
V Anglii velikonočním svátkům předchází tzv. Pancake day (Palačinkový den), kdy se pořádají různé závody s palačinkami, ovšem ne v pojídání. Koledování a pomlázku zde, tak jako i v USA, nahradili velikonoční zajíčci. Ušáci ukrývají dětem sladkosti a vajíčka po domech, nebo v zahradách a děti je pak s pomocí nápověd s nadšením hledají. V takové Austrálii, kde se zajíci a králíci přemnožili a způsobují zemědělské škody, velikonočního zajíčka nahradil velikonoční vačnatec bandikut králíkovitý, který sladkosti dětem ukrývá. V některých částech Británie se ještě dodržuje stará tradice, kdy ženy přivazují muže k židlím a ti se pak musí vykoupit penězi. Tento zvyk může být daleko zábavnější než naše šlehání.

Velikonoční zajíčci schovávají vajíčka i dětem v Německu. I když v některých spolkových zemích zajíčky vystřídali jiná zvířata – liška, čáp, nebo kohout. Kolem svých domů se v Německu po stromech rozvěšují vyfouklé a malované kraslice a s nimi se také pořádají různé ztřeštěné závody – od koulení po rozbíjení.

Tak jako my máme typickou pomlázku a v Anglii zajíčka, tak pro francouzské Velikonoce jsou typické zvony a ryby. I u nás se traduje, že na Zelený čtvrtek odlétají zvony do Říma. Proto se také u nás od Velkého pátku chodí hrkat s hrkači. Ve Francii se ale zvony nevracejí s prázdnou, hodným dětem s sebou přináší čokoládová vajíčka. Ryby na rozdíl od zvonů nesouvisí s žádnou tradicí. Jde pouze o to, aby se rybu podařilo někomu nepozorovaně připevnit na záda a udělat si z něho legraci.

A jak vypadají Velikonoce v takové Asii? V Japonsku je to ryze církevní svátek, který nevěřící nijak neslaví. V Číně se ve stejnou dobu slaví svátek Qing ming jie, svátek jasu a čistoty, který se nese v duchu našich Dušiček. Najdeme zde ale i vajíčka, která považují za posvátná a kuřata a králíky, jako symboly štěstí a jedinečnosti okamžiku. V Rusku, kde mají stále juliánský kalendář, se Velikonoce slaví později než u nás. Pevně zde dodržují tradice pravoslavné víry a svátky se zde nesou ve znamení dobrého jídla a pití.

 

 

Obrázek: http://melnicek.cz/files/images/velikonoce_b.jpg

 

Zobrazeno 2802 krát
Naposledy upraveno: út., 2. prosinec 2014 21:44
Pro psaní komentářů se přihlaste