po., 19. květen 2014 22:05

Vietnamská mládež v současnosti

Sociální síť Facebook není pouze jen virtuálním místem, kde se lidé „setkávají“ v kolonkách určených pro konverzaci, nahrávají fotky a píší zážitky ze všemožných míst a projevují si přízeň a obdiv pomocí speciálních tlačítek na to určených. Je to také místo všelijakých skupin, kde členové skupiny prezentují své názory, sdílejí vtipné obrázky či tráví hodiny nesmyslnou internetovou „argumentací“, při které skončí vítěz skoro stejně jako při paralympiádě – na prvním místě, ale stejně handicapovaný. Při nedávném bezcílném prohlížení této sociální sítě 21. století jsem však narazila na zajímavou stránku, která mě okamžitě zaujala. Možná snad proto, že jsem na její profilové fotce uviděla tak známou a přitom tak cizí věc – totiž vietnamskou vlajku.

V České republice vyrůstám takřka odmala a žádné české zvyky a tradice mi nejsou cizí. Bydlela jsem na malé vesničce, kde se všichni obyvatelé znali a chodila jsem do české školky a posléze i školy. Bavilo mě číst a psát, takže jsem si velmi rychle osvojila češtinu se kterou jsem nikdy neměla problém. Vždy jsem si uvědomovala tu část vietnamství, která ve mně zůstala, nešlo to potlačit skrze rodinu, ale ani jsem se o to nijak nesnažila. Když jsem nedávno ve svých dvaadvaceti letech našla facebookovou stránku s názvem „Přiznání Vietnamců“, uvědomila jsem si teprv, jak jsem si s drtivou většinou členů skupiny neskutečně podobná. Do té doby mě různé mýty a banality, se kterými jsem se setkávala den co den, nijak nezarážely. Nyní už vím, že opravdu nejsem sama, kdo slýchá celý život větu: „A tak nám řekni něco vietnamsky!“ nebo „Co to je za maso v tom jídle?“ Možná je to občas až smutně nostalgické, nemohu se však ubránit

 

cukání koutků, kdykoliv tu stránku pročítám. Z určité pravidelnosti, tady mám na mysli pravidelnost opakujících se otázek z české strany, různé vzorce chování a podobně, vznikl jakýsi kult, který je svým způsobem tak vtipný, až bych se nejradši za břicho popadala. Ono vytvořit něco, u čeho by si člověk mohl říct : „No jo, to je klasika“ a upřímně se tomu zasmát, není zrovna nejjednodušší věc. Tady toto „něco“ vzniklo přirozeně, vývojem určité společnosti v určitém kontextu. Češi si dělají srandu z Vietnamců, Vietnamci si začali dělat srandu z Čechů, jakým způsobem si dělají srandu z Vietnamců. Asi právě z tohoto důvodu je stránka přesycena různými nadsazenými komentáři typu: „Když nejsou rodiče doma, jím vidličkou“ nebo „Nesnáším, když po mě Čech chce přeložit čínské znaky“. Klidně bych si troufla tvrdit, že se za pár let stanou z některých výroků výroky  kultovní a až dojde k obměně starší generace takzvanou „generací banánových dětí“(což je na dosah už v příštích několika letech), bude už tato část vietnamství v Česku tak notoricky zakotvena jako například Tarantinův Pulp Fiction v pamětích všech filmových nadšenců.

Zobrazeno 2821 krát
Naposledy upraveno: út., 2. prosinec 2014 21:48
Pro psaní komentářů se přihlaste