st., 28. duben 2021 12:34

Voda, kořist válek budoucích

Ilustrační obrázek Ilustrační obrázek Zdroj: Wikipedia commons
Životadárná tekutina, bez které nelze vyrobit elektřinu, spláchnout záchod a zalít zahradu. Budoucnost bez vody je nepředstavitelná, bohužel pro některé státy bude skoro jistá. Lidstvo nevyhnutelně čekají konflikty ohledně vody. Některé už začaly.

Stavba vodních přehrad je ve stále více zemích palčivým tématem. Pákistán, Bangladéš nebo Egypt jsou země, kde největší hrozbou není válka, ale sucho a hladomor. Tyto země jsou totiž velmi závislé na řekách, které jimi procházejí. Jejich sousedé však tyto řeky mají v plánu přehradit pro výrobu energie a zavlažování vlastních území.

Země faraonů bez vody
Egypťané jsou na vodě z Nilu závislí již více než čtyři tisíce let. Díky úrodné půdě kolem řeky nehladoví více než sto milionů obyvatel této země. Jemnou rovnováhu se však rozhodla narušit Etiopie, která na horním toku staví obří přehradu Belachew Kassa.
Naplnění této přehrady by snížilo průtok Nilu až o pětinu po dobu 5 let. Něco takového by bylo pro Egypt kritickým ohrožením. Naštěstí má Káhira velkého spojence ve Spojených státech, které se snaží o řešení, které by uspokojilo všechny strany

Asijský vodní guláš
Pište si, na tento recept budete potřebovat: pohoří Himaláje, několik veletoků, Čínu, Indii, Pákistán a Bangladéš. Na ochucení můžete přidat jaderné zbraně a náboženské a etnické násilí.
Řeka Indus, která pramení v Číně, a většina jejich přítoků z Afghánistánu nebo Indie prochází Pákistánem a hraje velkou roli v pákistánské ekonomice, energetice a zemědělství. Přehrady, které staví Čína a Indie na přítocích Indu, mohou do budoucna ohrozit nejen ekonomiku, ale i pákistánský stát samotný. Nedostatek vody totiž může v různorodém Pákistánu vyvolat povstání a pokusy o samostatnost mnoha regionů.
Bangladéš je na tom snad ještě hůře než Pákistán. Všechny vodní toky, které prochází touto chudou zemí, pramení v Číně. Na těchto tocích již nyní stojí několikero přehrad, kvůli kterým může Čína Bangladéš vydírat, ačkoliv s ní nesdílí hranici. Jedna z nejhustěji obydlených zemí na světě je na vodě nesmírně závislá, protože většina obyvatelstva se živí zemědělstvím. Za tuto situaci může částečně také Pákistán, který v 70. letech vyvraždil vzdělanou a kvalifikovanou část obyvatelstva.


Blízký východ ještě sušší než dřív
Aby byl výčet kritických situací kompletní, je důležité uvést i situaci na Blízkém východě. Na území Turecka, nové regionální mocnosti, pramení dvě snad nejdůležitější řeky v historii lidstva. Eufrat a Tigris zajišťují energii a úrodnou půdu mnoha milionům lidí. Turecko se však v roce 2019 rozhodlo postavit několik nových přehrad, částečně také jako páku na syrského vládce Bašára Asada a spojence v Iráku.
Podobně jako Turecko, také Izrael využívá toků na svém území ke kontrole a tlaku na své sousedy. Řeka Jordán má být podle mezinárodní dohody využívána stejně Jordánskem i Izraelem, avšak část toku, který tvoří hranici těchto dvou států, téměř vyschl. Naštěstí se situace na Jordánu zlepšuje díky Galilejskému jezeru, ze kterého řeka bere vodu.

Zobrazeno 591 krát
Naposledy upraveno: čt., 29. duben 2021 23:20
Pro psaní komentářů se přihlaste