st., 3. duben 2024 13:06

AV journal: Well-being, the state of feeling healthy and happy

Well-being je komplexní a multidimenzionální konstrukt, který zahrnuje všechny aspekty lidského života. Jde tak o celkový fyzický, duševní, emocionální, sociální i kognitivní stav. Vědní pole je proto stejně rozmanité jako pojem sám, protíná řadu disciplín, v popředí stojí psychologie, medicína, sociologie, filosofie, genetika, pedagogika, ekonomie a další.

odkaz na blog: https://avjournals.blogspot.com/

 

Slovo well-being nemá v českém slovníku zatím svůj ekvivalent, přesto se u nás tento termín v posledních letech velmi ustálil a stal se mantrou pro velkou část populace. Pokud bychom se přece jen pokusily anglický termín vystihnou českými slovy použili bychom něco jako celková životní či osobní pohoda, vzkvétání, pozitivní vývoj nebo blaho.

Podle světové zdravotnické organizace (WHO) je well-being „Stav životní pohody, v níž každý jedinec realizuje svůj vlastní potenciál, dokáže se vyrovnat s běžnými stresy života, dovede pracovat produktivně a užitečně a je schopen přispět k rozvoji své komunity.“


Wellbeing na vědecké úrovni
Jednou z prvních společností, která se začala zabývat well-beingem na vědecké úrovni je soukromá analytická a poradenská společnost Gallup. Organizace založená Georgem Gallupem jako Americký institut veřejného mínění v roce 1935, se vyvinula a udržela si pozici přední společnosti pro výzkum veřejného mínění ve světě, dnes má okolo 20 pracovišť na celém světě. Odborníci poskytují širokou škálu znalostí o tématech, která ovlivňují lídry, zaměstnavatele a lidi po celém světě.


Zajímavá může být například Zpráva o světovém štěstí, tedy žebříček nejšťastnějších zemí na Zemi. Jedná se také o zprávu, která poprvé řadí země podle věkových skupin. Zatímco USA ztratili půdu pod nohama, Finsko si udrželo svou korunu jako nejšťastnější země na světě již sedmý rok po sobě. Česká republika a její občané do 30 let se v tomto průzkumu umístili na 10. místě s průměrným hodnocením 7, 198 z maximálních 10 bodů, které značily úplnou spokojenost.

the happiest countries for the young and old 1


S depresí se potýká více než 300 milionů lidí
„Deprese je celosvětově hlavní příčinou špatného zdraví a invalidity. Podle nejnovějších odhadů WHO nyní více než 300 milionů lidí žije s depresí, což je nárůst o více než 18 % mezi lety 2005 a 2015. Nedostatek podpory pro lidi s duševními poruchami spojený se strachem ze stigmatizace mnohým brání přístup k léčbě, kterou potřebují ke zdravému a produktivnímu životu,“ tyto odhady zveřejnila WHO 7. dubna 2023. 


Tyto fakta jsou alarmující, pozitivní je ale současně stále rostoucí trend debaty o mentálním zdraví a s ním větší dostupnost kvalitních informací. Mentální zdraví se tak dostává na přední žebříčky důležitých životních témat. Kvalitní informace zpracovává například česká platforma Soulmio, která přichází s užitečnými radami a podporou v oblasti well-beingu a mental wellness v online prostředí. Další skvělou platformou je Terapie.cz, která nabízí kvalitní informace pro svépomocné techniky a zároveň dává dohromady list desítek ověřených terapeutů, kteří jsou tu pro vás.


Tipy, rady a mental wellness
Pokud i vy jste o pojmu well-being slyšeli a zaujal vás, můžete na sebe a svůj život začít aplikovat další termín, kterým je mental wellness. Jde o soubor praktik a aktivit pro vaši tělesnou a mentální pohodu, tedy praktik, které vás mají dovést k well-beingu. V poslední době se těší oblíbenosti především meditace, dechová cvičení, jóga, pilates, journaling, planning a time management. Hlavním cílem je cítit se příjemně, pečovat o psychickou pohodu a dbát o prevenci vyhoření a úzkostí. Mezi tyto aktivity proto můžete zařadit téměř cokoli. Jakýkoliv sport vás baví, poslouchání hudby, kreslení, self-care, ale i banality jako kvalitní spánek, procházky nebo něco dobrého.

6


Well-being jako takový figuruje i v plánech a cílech vymezených MŠMT ve Strategii vzdělávací politiky ČR do roku 2030 a má tak svou definici i ve vzdělání. Můžeme tak doufat, že v dnešním uspěchaném světě, bude vyrůstat generace, která bude schopna pracovat se svými emocemi, udržovat respektující vztahy, uplatnit své silné stránky, plánovat, řešit problémy či zvládat stres.

Zobrazeno 671 krát
Naposledy upraveno: čt., 4. duben 2024 16:02
Pro psaní komentářů se přihlaste