Přivlastnění si davu na svou stranu
V Conwayi, kousek od pobřeží Tichého oceánu, je přesně půl třetí východoamerického času a hlavní republikánský kandidát na prezidenta, Donald Trump se vynořuje zpoza černých závěsů a pomalu vstupuje na červený koberec. Malými krůčky směřuje k pódiu. Občas se zastaví, několikrát zatleská, otočí se na jednu, na druhou stranu a následně znovu pokračuje dál. Obecenstvo s volebními vlajkami jásá, skáče a telefony si fotí či natáčí svého oblíbence, kdykoli se na ně podívá. Trump si někoho náhodně vybírá prstem, divák je z toho celý unešený, protože na něj ukázal bývalý prezident. Po dvou minutách přeruší Trump opakované zvolání publika „Děkuju vám, Jižní Karolíno!“ a po chválení všech pracovitých občanů se pouští do svých oblíbených bonmotů a ztrapňování současného prezidenta. „Joe nemůže ani najít schody! Tady má jeden, tady druhý…“ Rétorika se mnoha lidem zamlouvá, jedni přikyvují, dvě slečny si šeptají něco do ucha a souhlasí s potenciálně budoucím prezidentem. „Říká pravdu!“ Jeho vystoupení připomíná stand-up komedii, stříli si z ostatních konkurentů a neustále promlouvá k publiku a sbližuje se s nimi svým humorem. Celé toto vybudované pouto mu v listopadu může přinést významný procentuální posun při sčítání hlasů oproti minulému volebnímu období.
Putin je chytrý a Xi je skvělý chlap!
Podporovatelé mávají vlajkami u všeho, co Trump řekne. Je to jako kdyby měli před sebou zelené světlo, na jehož znamení mají začít skandovat. Působí jako snadno ovladatelný dav, kandidátův přihlouplý humor jim jako přesvědčení pro jeho znovuzvolení očividně stačí. V momentě, kdy pochválil své zahraniční ideologické oponenty, se proti němu nikdo nebouřil. Jako kdyby všichni zapomněli na dobu šedesátých let, v niž Sovětský svaz a Spojené státy mezi sebou soupeřili i o to, kdo dopraví dříve kosmonauta do Vesmíru. Každý podporoval jednu ze stran v ozbrojených konfliktech, ačkoli nikdy proti sobě přímou válku nevedli. Je rok 2024 a čínský prezident může být skvělý člověk. Nikomu to nevadí, protože vše co Trump řekne, je určitě pravda. Alespoň pro ně. A kdyby někdo chtěl nesouhlasit, může dopadnout jako zlomek diváků, kteří byli vyvedeni. Zkrátka, podporujte nebo odejděte.
Když nebudou platit, ať si Rusko dělá co chce
Zlomový moment celého shromáždění byl moment, který vzbudil pocit nejistoty NATO a nejspíše přidal na sebevědomí celému Rusku. Trump stále opakoval, kolik peněz jeho předchůdci dali na podporu NATO a jak oproti nim ostatní neplatí. „NATO bylo na dně, než jsem přišel. Řekl jsem, že musí platit.“ Dále údajně citoval jednoho nejmenovaného prezidenta, který se ptal, zda je ochrání, pokud nebudou dostatečně platit a zaútočí na ně Rusko. „Neplatíte, jste zadlužení, tím pádem nedostanete ochranu. Vlastně bych je podpořil v tom, ať si s vámi dělají, co, sakra, chtějí. Neplatíte, nebudete mít žádnou ochranu. Stovky miliard šly do NATO a to je důvod proč mají peníze.“ Citace Donalda Trumpa prolétly médii v posledních dnech mnohokrát. Všechny vyvolaly smíšené pocity.
V hlavách prolétává myšlenka, jak bychom asi dopadli, kdyby se opravdu něco takového stalo. Důsledky se zdají být děsivé. Nicméně je třeba vzít v potaz, že bývalý prezident už podobně zastrašujících výroků pronesl hodně. Například ten, jak by se mohl postavit uprostřed Fifth Avenue a střílet po lidech a stejně by neztratil voliče. Nebo o píchání dezinfekce lidem s koronavirem, jako řešení epidemie covid-19. Určitě není po prohlášení nutno očekávat vpád ruských vojsk do Evropy, volby se konají za devět měsíců a stanovisko nynějšího prezidenta USA, Joea Bidena, k Ukrajině, se nemění. Navíc Trump může toto vše využívat pouze jako druh manipulace s americkými patrioty, které přece tak hrozně moc miluje a snaží se tak zapůsobit na obyvatele USA jako silný vůdce a prezident. Jak se totiž zmínil, on bude ten, kdo válku na Ukrajině ukončí. Zároveň nutno dodat, že Trump označil ukrajinského prezidenta Zelenského za „fajn chlapa“, takže podle jeho rétoriky bychom snad neměli očekávat odstrčení se od Ukrajiny.
A reakce z druhé strany?
Den poté generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg prohlásil na tiskové konferenci, že by nepodílení se na obraně přivedlo do ohrožení všechny evropské i americké vojáky. „Očekávám, že kdokoli vyhraje prezidentské volby ve Spojených státech, zůstane silným a věrným spojencem NATO.“ Taktéž předseda Evropské rady, Charles Michel, zareagoval na Trumpovo vystoupení na síti X: „Neuvážená prohlášení o bezpečnosti NATO a solidaritě podle článku 5 slouží pouze Putinovým zájmům. Nepřinášejí světu větší bezpečnost ani mír.“ Ministr zahraničí, Jan Lipavský, uvedl že se k výrokům americké kampaně nebude vyjadřovat. „NATO je nyní v nejsilnější pozici.“ Expremiér, Andrej Babiš, označil výroky jako součást kampaně a že jim nevěří. Nicméně si tímto možná trochu podkopal půdu pod nohama, neboť on sám takových výroků v minulé kampani pronesl mnoho.