Slavnostní večer 5. března v Rudolfinu patřil filmu. Proběhl již 29. ročník udělování nejvyššího ocenění v oblasti filmu u nás. Po dvou letech postižených pandemií se Český lev vrátil do původní podoby, kdy mohli být v sále přítomni hosté. Ani letošní ročník se ale neobešel zcela bez úprav. Už dopředu ředitel České filmové a televizní akademie (ČFTA) Ivo Mathé avizoval, že tradiční afterparty po ceremoniálu bude zrušena, stejně tak jako příjezd celebrit v limuzínách na červený koberec. Ušetřené peníze akademie věnuje na podporu Ukrajiny. Mathé zároveň vyzval diváky, že mohou přispět pomocí DMS na konto Člověka v tísni.
Prvními udílenými cenami byl herec a herečka vedlejší role. V mužské kategorii ocenění získal Oldřich Kaiser, který si zahrál postavu Jozefa ve filmu Muž se zaječíma ušima. Pro Kaisera to je již třetí Český lev, všechny získal ve stejné kategorii. Cenu za vedlejší ženskou roli dostala Antonie Formanová. Teprve třiadvacetiletá herečka nebyla ale překvapením, protože její herecký výkon ve filmu Okupace byl excelentní. Českého lva za nejlepší scénografii převzal Jan Vlasák a odstartoval tím jízdu večera pro film Zátopek. Tento film dominoval i v kategorii režie, o kterou se postaral David Ondříček, nominovaný již dvanáctkrát na cenu Českého lva. Hlavní mužská role zahrána Václavem Neužilem také nebyla překvapením, stejně tak jako ceny, které putovaly Zátopkovi za kameru, střih a zvuk. Zátopkovu jízdu narušila Pavla Gajdošíková, držitelka lva za hlavní ženskou roli ve filmu Okupace. Pro hlavní cenu večera, film roku si doběhl Zátopek.
Téměř všichni ocenění se při své děkovné řeči vyjádřili k aktuální situaci na východě. Moderátor Jiří Havelka večer zahájil slovy o Ukrajině, do jejichž barev byl zbarven také celý sál. “Už více než týden se bojuje proti ruské agresi a umírají tam nejen vojáci, ale také učitelé, právníci, lékaři, sportovci a také filmaři. Vzdejme jim nyní hold potleskem.” Za potlesku se na pódiu objevil ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis. Velvyslanec promluvil k publiku otevřeně o ruském národu podporujícím Vladimira Putina a jmenovitě zmínil ruského filmaře Nikitu Michalkova, jehož označil za jednoho z Putinových nejbližších kompliců.
Oceněný scénograf Vlasák přirovnal cenu svobody k filmům, na nichž se podílel. “Zátopek je jeden z řady filmů na kterých jsem měl to štěstí spolupracovat, mezi ně patřily Nabarvené ptáče, Ve stínu, Tobruk či Tmavomodrý svět. Všechny ty filmy měly jednu základní myšlenku. Připomínat nám, jakou cenu má svoboda. Bohužel ale tak trochu ztrácíme paměť.” Dalším hovořícím na pódiu byla herečka Elizaveta Maximová, která má kořeny v Rusku i na Ukrajině. Projevila bolest, kterou prožívá se všemi postiženými a soucit těm, kteří se bojů musí, jakkoliv účastnit. Maximová vyjádřila podporu ruským občanům, kteří se staví putinovskému režimu a upozornila na to, že nemůžeme všechny Rusy “házet do jednoho pytle”. Na pódiu se objevil i populární herec Pavel Liška, aby vyburcoval diváky k posílání DMS, pomocí nich se nakonec vybralo přes šest milionů korun. Režisér Ondříček se vyhnul komentáři o válce a apeloval na diváky shrnutím loňského roku, náročného pro kinematografii, aby chodili na filmy promítané na stříbrném plátně. Ceremoniál zakončil Jiří Havelka citátem Václava Havla “Svět je ztracen jen do té míry, do jaké je sám ztracen”.
Filmem roku se stal Zátopek, který obdržel osm Českých lvů, následoval film Okupace se třemi lvy. Filmy Chyby, Myši patří do nebe, Milý tati a Jednotka intenzivního života získali po jednom Českém lvu.