Politika jednoho dítěte byla představena komunistickým vedením v roce 1980. Šlo o snahu uměle zpomalit obrovskou populační expanzi. Podle odhadů vedlo její prosazování až ke 400 milionům potratů. Kvůli tradičnímu upřednostňování mužů nad ženami dochází v čínské společnosti k velké genderové nerovnováze. V Číně připadá na 118 chlapců 100 dívek.
„Genderová nerovnováha bude velký problém – bavíme se o 20 až 30 milionech mladých mužů, kteří si nebudou schopni najít manželku. To vytváří sociální problémy a velké množství frustrovaných lidí," říká profesor Steve Tsang z univerzity v Nottinghamu.
Dochází také k rychlému stárnutí populace, lidí v produktivním věku ubývá. Podle odhadů budou do roku 2030 lidé starší 60 let tvořit čtvrtinu čínského obyvatelstva. Tento faktor představuje nebezpečí pro čínskou ekonomiku.
V posledních letech se populační politika v Číně pomalu uvolňovala. Od roku 2013 můžou mít dvě děti rodiny s etnickým původem, rodiny žijící na venkově, ale také rodiny, jejichž prvním potomkem byla dívka, nebo kde byl aspoň jeden rodič jedináček.