ne., 6. listopad 2016 15:41

Den vlčích máků symbolizuje den válečných veteránů

Nové Město na Moravě – Každého jedenáctého dne v jedenáctém měsíci se v jedenáct hodin na několik minut zastaví čas. Tento zvyk, který udržují hlavně ve Velké Británií, trvá již od roku 1919 jako symbol uctění památky padlých vojáků. Symbolicky v den příměří na konci první světové války. K oslavě památky padlých se jako každý rok i letos přidalo gymnázium v Novém Městě na Moravě.

Hlavní část programu se uskutečnila již v úterý 1. listopadu. Studenti gymnázia absolvovali přednášky s historikem Michalem Stehlíkem nebo filozofem Danielem Kroupou. V týž den se na Komenského náměstí uskutečnila vernisáž výstavy Příběhy 20. století. Panely s fotografiemi a informačními texty zapůjčila městu společnost Post Bellum. Výstava potrvá do soboty 19. listopadu a kromě Komenského náměstí probíhá výstava na Vratislavově náměstí a v zahradě gymnázia. Na vernisáž navázal koncert Kateřiny Mackové a Michaely Šrámkové, které přednesly recitál autorských písní.

Jako každý rok, i letos byly k vidění dekorativní květy vlčího máku. Již třetí pietní setkání s vlčími máky se uskuteční u Pomníku padlých vojínů 11. 11. v 11 hodin. V tichosti tam proběhne vzpomínka na hrdiny naší historie, protože jejich životy za připomenutí určitě stojí.

Proč vlčí mák?

K tradici vlčího máku dala podnět Britská legie. O symboliku se zasloužil vojenský lékař John McCrae z Ontaria, který za první světové války sloužil v Evropě. Přestože byl lékařem, na utrpení si nemohl zvyknout a svoji bolest si mírnil psaním básní. V jedné z básní vlčí mák použil, ale báseň zahodil. Kolemjdoucí důstojník ji zvedl a poslal do Anglie, kde ji publikoval časopis Punch.

Jako symbol pro padlé vojáky byl vlčí mák použit americkou profesorkou a humanistkou Moinou Michaelovou a maršál sir Douglas Haig vlčí mák využil jako symbol pro sbírku na pomoc válečných veteránů.

Zobrazeno 3181 krát
Naposledy upraveno: ne., 5. květen 2024 16:17
Pro psaní komentářů se přihlaste