Děti budou soutěžit hned v pěti kategoriích: v matematickém testu, přírodovědném kvízu, stezce v botanické zahradě, ve skládání PUZZLE, nebo v netradičním sportování. Matematicko – přírodovědné části soutěže se zúčastní žáci prvního stupně s diagnozou některé z poruch učení.
Soutěží se v týmech, které se skládají ze žáků různých ročníků. Během závodění se tak mezi sebou děti učí spolupracovat a jejich zkušenosti z olympiády mohou pozitivně ovlivnit i budování uspokojivé pozice v kolektivu vrstevníků.
Smysl akce, která se koná už osmnáct let, potvrzuje i neklesající počet zájemců z různých základních škol. „Jedná se o akci, které se účastní žáci nejen z Třebíčska. V minulém roce se do soutěže přihlásilo na čtyři desítky družstev z dvaceti základních škol kraje Vysočina,“ řekla organizátorka akce Vladimíra Otisková. I když děti soutěží, hlavní cíl je mnohem vyšší. Úkolem Olympiády je povzbudit dyslektické děti, dodat jim sebevědomí, dát jim pocit úspěchu a zodpovědnosti při reprezentaci školy.