Vznik PESCO znamená největší skok v obranné politice EU za poslední desetiletí. Celou dohodu iniciovalo především Německo a Francie, kterým dlouhou dobu oponovalo především Spojené království. Brexit je tudíž rozhodně jedním z faktorů, který PESCO umožnily. K plánu se z 28 zemí připojilo 23 z nich, mezi nezúčastněné patří kromě Spojené království i Irská republika, Portugalsko, Dánsko a Malta.
Žádná "evropská armáda" ale nevznikne, spolupráce bude pravděpodobně fungovat na podobném principu jako například v NATO. PESCO má zejména podpořit spolupráci jednotlivých evropských armád při nasazení, popřípadě zjednodušit přenesení pod společné vedení v době krize. V samotném rozmístění jednotek bude mít stále poslední slovo stát, kterému dané jednotky přísluší.
"Posilování evropského obranného pilíře je pro ČR prioritou, proto jsme se dnes připojili k zemím, které se budou účastnit Stálé strukturované spolupráce EU v oblasti obrany PESCO. Umožní nám lepší spolupráci při rozvoji schopností a zapojení do konkrétních projektů evropské obrany," vyjádřil se na Twitteru český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, který se dnes jednání v Bruselu účastnil za Českou republiku spolu s ministrem obrany Martinem Stropnickým.
Spolupráce se začne v blízké době odehrávat zejména na základě různých projektů. Jejich podoba ještě není známá, ale počítá se, že započnou již v prosinci tohoto roku.