S experimentem Stratocaching přichází občanské sdružení Žádná věda. „Všímali jsme si, že amatéři vypouštějí do stratosféry nejrůznější věci a my jsme to chtěli obohatit,“ prozrazuje jeden ze zakládajících členů sdružení Ivan Miller. „Stratocaching je vlastně kombinace vědy a hry a i pro nás je to nové dobrodružství,“ dodává.
Po loňských zkušenostech byla příprava a organizace o něco snadnější. Z předchozího pokusu bylo jasné, že je třeba počítat s nižší teplotou než je ve stratosféře, tedy mínus 60°C. Stratocache se totiž pádem ještě víc ochladí, což byl důvod loňského zmrznutí elektronika. I s mnoha dalšími poznatky probíhala příprava necelý rok, ale ani letos neproběhlo vše bezchybně. Před startem se vyskytnul problém se signálem a na opravy nebyl čas, proto se musel vypnout wi-fi modul v godole. Fanoušci tak přišli o online přenos z kamer, které byly připevněny na Dropionu. V 11:42 se balón z rukou organizátorů konečně vznesl k nebi.
Stoupal až do určených 30 kilometrů. Tady se odpojily kapsle a klesaly k zemi. Všechny dopadly na pole u vesnice Lipany, chyběl totiž vítr, který by je odnesl dál od sebe. Šťastných nálezců bylo jen pár stejně jako Stratocacheí, ale každý mohl přijít a s nálezem se vyfotit.
Do akce se zaregistrovalo přes 12 000 lidí a spousta dalších ji sledovalo online na serveru Technet.cz. Zde byl přímý přenos ze startu, kterým provázel Vladimír Kořen. Náplní programu online reportáže byl i rozhovor s výše zmiňovaným Ivanem Millerem a také s žurnalistou Karlem Pacnerem.