Poprvé se ke kampani město připojilo v roce 2012. Od té doby se Hodina Země koná vždy poslední březnovou sobotu, stejně jako tomu je po celé planetě. Náchod tuto akci pořádá vždy od půl deváté do půl desáté se širokým doprovodným programem. Náchodští v tuto dobu zhasli veškerá světla na náměstí, nasvícení kostela sv. Vavřince a zámku. Z náměstí však bylo vidět, že i lidé z okolí města vypli veškerá elektrická zařízení a projevili tak podporu jako jednotlivci. V doprovodném programu se objevilo například vystoupení bříšních tanečnic, break dance nebo ohnivá show. Všechna tato vystoupení prezentovaly děti ze Střediska volného času právě z Náchoda. Nechyběla ani spirálovitá cesta pro děti, kde na konci za dokončení dostaly sladkou odměnu. Hlavní myšlenkou je však klimatický problém, který navštěvníkům odprezentovali lidé z vedení města, ze SVČ i dobrovolníci ze zahraničí, kteří zde působí. Tito lidé účastníkům také nastínili, co můžou sami pro záchranu podnebí udělat. Každý navštěvník během akce na papírek anonymně napsal, jak se sám bude v této kampani v následujícím roce angažovat. Někdo bude třídit více odpady, další napsali, že se budou více zaměřovat na zbytečné svícení světel nebo nechávání zaplého televizoru nebo také používání hromadné dopravy na úkor jizdy automobilem. Objevili se však i věci typu omezení stravy, která obsahuje maso nebo zbytečné plýtvání s jídlem obecně.
Příští rok by se měla akce uskutečnit předposlední březnový den a to 30. března a nic nenasvědčuje tomu, že by v ní město Náchod nemělo pokračovat. Letos se jen v České republice podle Ekologického institutu připojilo k této kampani 137 obcí včetně 10 statutárních měst včetně Prahy, kde zhasla Petřínská rozhledna a dalších více jak 500 jednotlivců, kteří si dali za cíl ušetřit až 1500 tun skleníkových plynů za rok. O celé akci referoval v živém vysílání Český rozhlas a například i Rádio Blaník.
Mezinárodní akce s názvem Hodina Země nebo také Hodina pro Zemi, jejíž myšlenkou je dát najevo, že nám není klima ve kterém žijeme jedno, vznikla v Sydney v roce 2007. Tehdy se do akce zapojilo kolem dvou milionů lidí a zúčastnila se jí i australská opera, která na hodinu zhasla veškerá elektrická zařízení a světla. Postupně se tato kampaň rozšířila po celém světě včetně České republiky, ve které ji od roku 2010 koordinuje Ekologický institut Veronica. Tma má tedy zasáhnou celou planetu a to postupně od Fidži a končit o den později v Samoi. Cílem této kampaně je informovat okolí o zhoršování klimatických podmínek a stavu naší planety. Nejdůležitjší je, aby se u nás klima ještě více nezhoršovalo. To znamená potřebu šetřit energiemi, získávat je z obnovitelných zdrojů a skončit s pálením nerostných surovin. Jelikož už se určitá doba ztratila, tak musíme naší planetu připravit na velké letní teploty, sucho nebo častější povodně.