po., 9. květen 2011 21:37

Letecké muzeum Olomouc zahájilo sezonu 2011

Brány olomouckého Leteckého muzea jsou po zimní přestávce otevřeny. V sobotu 30. dubna proběhlo slavnostní zahájení sezony a návštěvníci se znovu podívali do „útrob“ neředínských hangárů. Od chvíle, kdy tam mohli vstoupit naposled, se událo hodně změn. Nejlákavější novinka, která přitahuje pozornost znalců, ale i laiků, je starý československý prototyp letounu   L-610M - X03, který je v podstatě jediným svého druhu na světě a byl do muzea převezen z  trenažér vyrobený v Olomouci roku 1953, nebo některé exponáty dovezené z Německa.

Kromě výstavy v muzeu se mohli příchozí účastnit i doprovodného programu. Pořadatelé připravili grilování, ukázky hasičské techniky, večerní vystoupení kapel nebo vypouštění lampiónů štěstí a pálení čarodějnic. Myslelo se také na děti, pro ty zde byl dětský koutek a skákací hrad. Atmosféru rušily akorát občasné průtrže mračen, které pravděpodobně odlákaly některé návštěvníky. To potvrdili i organizátoři s tím, že loňské zahájení mělo účast daleko vyšší.

Ti, kteří nedbali nepřízně počasí, obdivovali zejména už zmíněný největší československý letoun. Mohli dokonce nahlédnout dovnitř, kde je čekal průvodce Jiří Nárožný v dobové letecké uniformě. Dozvěděli se od něj mimo jiné, že letoun je jedním z šesti existujících prototypů, v pořadí třetí, které byly kdy vyrobeny, a to každý v jiné modifikaci. Fungoval jako zkušebna. „Taková létající laboratoř,“ doplnil kolegu Lukáš Beránek. Vlezlo by se do něj čtyřicet cestujících, při rozměrech dvacet jedna metrů na délku a osm na výšku. Křídla zatím nemá po náročném transportu namontovaná, ale až se tak stane, rozepnou se do šířky dvaceti pěti metrů.

Oba průvodci patří do týmu dobrovolníků, kteří se o Letecké muzeum starají ve volném čase. Většina z nich ani nepochází z Olomouce a mají své vlastní zaměstnání, takže přípravám nové expozice se věnovali hlavně o víkendech. „My jsme vlastně takoví blázni,“ dodal k tomu Jiří Nárožný, a měl na mysli zejména fakt, že z této činnosti nemají žádný jiný zisk než radost z povedené práce.

„Letecké muzeum Olomouc je nezisková organizace. Všechny výnosy investujeme zpět do nových exponátů a jejich oprav,“ říká dále Bohumil Kessler, nadšenec, který si kvůli převozu letounu L-610M - X03 vzal dovolenou.

Prozatím jsou letadla umístěna v jednom ze dvou  hangárů. Ještě tuto sezonu ale plánuje muzeum otevřít i vedlejší halu, a expozici tak rozšířit na prostor více jak čtyř tisíc metrů čtverečních. Přibudou tedy ještě další kousky, tentokrát například Mil Mi-4, jednomotorový víceúčelový vrtulník. Do prázdnin je možné muzeum navštívit pouze o víkendech, s jejich zahájením bude pak otevírací doba rozšířena i na pracovní dny.


 

Zobrazeno 3094 krát
Naposledy upraveno: út., 2. prosinec 2014 21:41

Související články

Pro psaní komentářů se přihlaste