čt., 14. říjen 2010 11:32

Martin Komárek: Proč politici nerozumí médiím?

Martin Komárek (*1961) je dlouholetý redaktor MF Dnes, ale i spisovatel, satirik a dramatik. Když se řekne jeho jméno, každému čtenáři novin se vybaví rubrika Komentáře, do které píše hlavně politické, často velmi odvážné příspěvky. Psaní komentářů vyžaduje přehled o aktuálním dění. Právě o svých vědomostech stran současné politiky přišel Komárek studenty oboru Žurnalistika přesvědčit.

Přednáška se konala v úterý 12. října od 13:15 na Katedře žurnalistiky UP v Olomouci. Trvala přibližně 90 minut. Tématem rozpravy bylo „Proč politici nerozumí médiím“. Studentů se sešlo opravdu hodně, ať už z řad prvních, druhých či třetích ročníků bakalářského studia.

Role uvaděče se chopil PhDr. Petr Orság, vedoucí Katedry žurnalistiky. Po krátkém představení přednášejícího mohla konečně přednáška začít. Hned v úvodu Komárek posluchače upozornil, že jako novinář není zvyklý mluvit déle než 5 minut. Hned na to se otázal, zda může mluvit „pražštinou“, je pro něj totiž přirozenější. Během přednášky Komárek spolu se studenty narazil na různá témata, z nichž nejzajímavější se jevila tato:

Komárek přirovnal noviny k jakési továrně, kde má každý svou roli. Vysvětlil, že v MF Dnes funguje pětistupňový systém kontroly informací (editor, vedoucí oddělení, zástupce šéfredaktora, šéfredaktor, jazyková kontrola), čili nelze média ovlivnit např. úplatkem. K tomuto poznatku samozřejmě Komárek hned dodal: „Ne všichni jsou neúplatní.“

Hlavním tématem se však stala myšlenka, že politici nerozumí médiím. Tato teze provázela posluchače celých 90 minut. Komárek tvrdil, že politici přisuzují médiím větší vliv, než ve skutečnosti mají. A to také kvůli aktivní práci lobbistů, kteří dle Komárka zatemňují politikovi svět médií. Úspěšně si tak vydělávají na živobytí. Jednoduše politikovi vsugerují, že disponují mocí zlepšit mu reputaci. Docílí toho tím, že za peníze např. podplatí novináře, který napíše o politikovi takřka oslavný článek. Problém je ale v tom, že nic takového se ve skutečnosti neděje…

Na řadu přišla i kritika Radka Johna za to, že ač byl dlouhá léta novinářem, sám na ně (po převzetí postu ministra vnitra) zanevřel a úspěšně se jim vyhýbá. Tato teze vyvolala rozsáhlou diskuzi, která vedla až k otázce, jaké jsou vlastně úkoly ministrů, a proč takto John asi jedná. Nakonec Komárek poukázal na to, že jsme si ministry zvolili sami, proto: „Pokud se nám politik nedokáže zalíbit, my (občané, potažmo média – pozn. autorka) mu nedovolíme dělat jeho práci.“

Co dodat? Snad jen, že studenti budou rádi za další podněty k zamyšlení při příští návštěvě p. Komárka na katedře. Alespoň znovu nahlédnou do zákulisí praktické žurnalistiky, ne jen té školní…

Zdroj:

http://zpravy.idnes.cz/martin-komarek-uz-i-dramatikem-a-jeho-stary-nacek-vubec-neni-spatny-1dk-/kavarna.asp?c=A100418_132301_kavarna_chu

Foto:

www.rozhlas.cz

Zobrazeno 3291 krát
Naposledy upraveno: út., 2. prosinec 2014 21:39
Pro psaní komentářů se přihlaste