Frafické zpracování slavného deníku Anny Frankové má mladé generaci přiblížit hrůzy druhé světové války.
Zdroj: Nakladatelství Triáda
Praha – Grafického zpracování se dočkal slavný deník Anny Frankové. Svědectví třináctileté dívky o hrůzách druhé světové války převedli do komiksové podoby filmový režisér a scenárista Ari Folman a ilustrátor David Polonsky, kteří se proslavili díky filmu Valčík s Bašírem. Český překlad právě vyšel v nakladatelství Triáda.
Jedním z hlavních důvodů, proč kniha vyšla právě v grafické podobě, je dle tvůrců fakt, že děti poslední dobou příliš nečtou a je proto třeba seznamovat je s historií jinou, zábavnější formou. Takto závažné téma v minulosti zpracoval podobným způsobem americký spisovatel a nositel Pulitzerovy ceny Art Spiegelman v knize Maus.
"Když jsem si deník znovu přečetl - jako dospělý a otec dospívajících dětí - zasáhl mě i okouzlil. Nešlo mi do hlavy, že se třináctiletá dívka dokázala dívat na okolní svět tak zralým, poetickým a lyrickým pohledem a své postřehy převádět na tak výstižné a přemýšlivé záznamy, překypující soucitem i humorem, a projevovat přitom takovou míru sebereflexe, s jakou jsem se jen zřídka setkal u dospělých," vysvětlil svůj zájem o dílo Folman.
Deník Anny Frankové se stal symbolem tragického osudu židů pronásledovaných za druhé světové války. Anna jej psala v Amsterdamu, kde se po dva roky spolu se svou rodinou skrývala. Nacisté je zde však 4. srpna 1944 objevili a zbytek války prožila rodina Frankových v koncentračních táborech. Všichni kromě otce Anny zahynuli. Ani ne šestnáctiletá Anna zemřela v březnu roku 1945 v Bergen-Belsenu na tyfus. Její deník vyšel v roce 1947, čeští čtenáři si ho poprvé mohli přečíst až v roce 1957.
Pro komiksové zpracování tvůrci vybrali pouze zlomek Annina deníku, protože pokud by chtěli zachovat celý text, kniha by byla příliš rozsáhlá.