Otevřený dopis, který je adresovaný opavskému primátorovi Martinu Vítečkovi, kritizuje velice emotivně situaci, která po nástupu nového ředitele nastala. „Chování pana ředitele Drgáče je neakceptovatelné. V divadle vytváří atmosféru strachu, chová se v rozporu se všemi zásadami slušného a profesního jednání. Za jeho vedení již došlo k mnoha situacím, které ohrožují chod divadla,“ píší zaměstnanci v dopise.
V dopise uvádějí skutečnosti, které je na novém řediteli znepokojují. „Je obecně známo, že v minulosti neprošel psychotesty v rámci konkurzu na vedoucí funkci v Opavské kulturní organizaci. Jak tedy může řídit několikanásobně větší organizaci, kterou je Slezské divadlo Opava?“ podivují se v dopise zaměstnanci.
Ředitel údajně také způsobil provozní problémy tím, že několikrát změnil termín koncertů v době, kdy už byl hrací plán zveřejněný na stránkách divadla. Veřejnost se tedy měla problémy orientovat, který termín je platný a který ne.
Divadlo už začali opouštět první zaměstnanci. „Vedoucí marketingu usoudila, že za dané situace není schopna vykonávat profesionálně svojí práci díky totálnímu kolapsu spolupráce s výtvarníky, grafiky, dala po třicetiletém působení výpověď,“ píší signatáři.
Z funkce už ředitel odvolal také oba šéfy uměleckých souborů. „Paní Janě Andělové-Pletichové vše zdůvodnil tím, že jedná na nátlak vedení města. Umělecký šéf činohry R. Groszmann usoudil, že za takové situace, kterou nastolil neprofesionálním a chaotickým jednáním pan Drgáč, je spolupráce na odpovídající úrovni s divadlem nemožná, a raději přistoupil, čtyři dny po odvolání z místa šéfa, na ukončení pracovního poměru dohodou,“ uvádí zaměstnanci v dopise.
Výhrady směřují také k nově dosazeným šéfům uměleckých souborů. „V případě pana Binettiho ředitel porušil předpisy tím, že na místo dirigenta nevypsal konkurz a v případě pana Černína na místo režiséra,“ uvádí se v dopise.
Na závěr zaměstnanci divadla otevřeně vyzývají primátora města k odvolání stávajícího ředitele. „Jsme přesvědčeni, že pan Drgáč není způsobilý k vedení Slezského divadla Opava. Zároveň Vás, jako zřizovatele instituce Slezského divadla Opava žádáme, abyste splnil svou zákonnou povinnost vyplývající ze ZP § 347 odst 2. a v souladu se složkami k tomu oprávněnými celou situaci prošetřil,“ píší na závěr.
Kromě samotného dopisu napsal své prohlášení odděleně také činoherní soubor Slezského divadla. Dopis, který vyzývá primátora k prověření situace, směřoval také ze strany odborů či od prezidenta orchestrálních hudebníků ČR Jiřího Dokoupila.
Slezské divadlo v Opavě má ještě v letošním roce oslavit své 210. narozeniny. O to více znepokojivé podobné spory jsou a k jejich řešení už začínají vyzývat také obyvatelé města.
Celé znění všech dopisů je možné si přečíst zde.