Podle encyklopedie lidové architektury znamená šmykňa kovárnu. Místo rozžhaveného kovu však soubor zpracovává slovenské lidové umění. Cimbálovka vznikla v roce 1990 jako součást stejnojmenného folklórního souboru. Obě dvě tělesa v současnosti vede Jiří Machač, který v kapele hraje na kontrabas. Lásku k muzice po něm zdělili i jeho dva synové, primáša a zpěvák Adam a cimbalista Jiří. Kontry s nimi hraje Boris Novotný, na housle Ľubomír Dávidík a nejmladším členem je houslista Matěj Müller.
"Slovenská hudba, rómská a později i balkánská hrála u nás doma, co si pamatuju. Nejvíce se mi na ní líbí její temperamentonost, styl harmonizace a různorodost melodie. Není to nic až tak jednoduchého a to je přesně to, co mě na tom baví a co nás naučil můj otec. Rád také upravuji lidové písně do kompozic a sól s variacemi. V tom mě hodně inspiroval Rinaldo Oláh, dlouholetý koncertní mistr SL'UKU (Slonenský l'udový umělecký kolektív, pozn. red.)," říká Adam Machač.
Vedoucí Jiří Machač je jedním z nejznámějších folkloristů v Moravskoslezském kraji. Kromě folklórního souboru a cimbálovky hrál například v Techniku Jana Rokyty. Pokud zrovna nehraje, vyučuje na Základní umělecké škole Leoše Janáčka v Ostravě-Vítkovicích, kde vede i několik školních cimbálovek. S nejmladší kapelou Fidlíci a nejstarší Skřípci vyhrál minulý rok v květnu Ústřední kolo celostátní Soutěže žáků základních škol v kategorii soubory lidových nástrojů a cimbálové muziky v Mikulově.