Patent společnosti ERC-TECH, na jehož základě Skanska beton vyrábí, by mohl způsobit ve stavebnictví revoluci na celosvětové úrovni. Nový materiál má velmi podobné vlastnosti jako obyčejný beton, avšak místo kameniny využívá nano-příměsi stavební sutě. Nová technologie, kterou jako první na světě využívá právě firma Skanska, tedy umožňuje z materiálu po ukončení životnosti staveb postavit stavby nové. Vyřeší se tak tedy problém s velkým množstvím odpadu, které nyní zůstává po demolicích staveb, a které běžně končí na skládkách. Zároveň uleví i životnímu prostředí snížením uhlíkové stopy, omezením těžby i dopravy potřebné k převážení kameniva z lomů do betonárny.
„Společnost Skanska klade na udržitelnost staveb velký důraz, což dokazuje i náš závazek stát se do roku 2045 uhlíkově neutrální. Proto nás těší, že jsme začali využívat materiál, který může životnímu prostředí ulehčit ve fázi stavby i při následném využívání,“ říká Michal Jurka, prezident Skanska Central Europe.
Zvyšování podílu recyklovaných materiálů při stavbě je v současné době velmi důležitým tématem. Například jen město Praha spotřebovává 13 milionu tun stavebního materiálu ročně a pouze z 10 % z tohoto objemu je recyklát. Zásoby přírodního kameniva však ubývají a do devíti let bude mít z 221 českých lomů zásoby jen asi 107 z nich, k úplnému vyčerpání by pak mělo s ohledem na současné tempo spotřeby dojít někdy okolo roku 2062.