st., 19. duben 2017 23:06

Vztah obyvatel k městu se projevuje na jeho dalším rozvoji, tvrdí architekt Adam Gebrian

Adam Gebrian Adam Gebrian Zdroj: Hospodářské noviny
V rámci mosteckého divadelního festivalu PřeMostění se mohli návštěvníci vydat na procházku městěm s Adamem Gebrianem. Český architekt, kritik architektury a držitel ceny Architekt roku z roku 2015, hovořil se zájemci o využití mosteckých staveb, veřejném prostoru a často opomíjených detailech.
http://g.denik.cz/1/0d/6634831-prilohy-praha-gebrian-rozhovor_denik-630.jpg
Adam Gebrian www.denik.cz

Co vás nejvíce upoutalo, když jste přijížděl do Mostu?

První věc, kterou člověk vidí, je krajina, která obklopuje panelákovou hradbu. Napadlo mě, že celé město je kompaktní, ne roztroušené do krajiny. Věděl jsem, že uprostřed uvidím spoustu volného prostoru mezi výraznými individuálními stavbami a zajímalo mě, v jakém stavu město bude. Čekal jsem, že v ne moc dobrém, což se také potvrdilo.

Co je podle vás v Mostě největším architektonickým průšvihem?

Ten problém není v jednotlivých stavbách, ale v obrovském množství otevřeného volného prostoru, který vyžaduje velkou údržbu. Tu většinou města nezvládají, společný prostor pak není dobře opečovávaný a chráněný. Tím pádem dochází k jeho postupné degradaci a likvidaci. To je podle mě hlubší problém než ošklivá budova.

Obchodní centrum Central Most se stalo jedním z hlavních míst socializace, nahradilo tak funkci náměstí. Kdyby náměstí bylo přímo propojené s hlavní třídou, bylo by tím pravým centrem, kde by se lidé setkávali, nebo je to jen přežitek?

To je těžká otázka. Architekti, včetně mě, jsou často idealisti, takže bych si přál, aby to tak bylo. Nicméně to nevím, je možné, že ne. 

Existují různá města, která se rozhodla, že si do svého centra obchodní dům nepostaví. Vnímali to jako konkurenci ulicím, náměstím a životu ve městě. Řekli si, že těmto věcem konkurenci nepostaví. Chtěli, aby lidé trávili více času venku než uvnitř. Takové věci se mají stavět v částech, kde nejsou v přímém kontaktu s vyššími městskými prostory. Například v Říme obchodní dům v centru nenajdete. 

Má cenu stavět zajímavé stavby v šedých panelákových lokalitách?

Vždycky má cenu stavět nové, architektonicky zajímavé stavby. Pro mě panelákové lokality nejsou úplně negativum. Řada z nich má velmi slušně udělaný urbanismus a pokud nové věci na to budou navazovat, tak je to v pořádku. Pokud by to však mělo znamenat, že jde o něco spektakulárního, co jde do velkého kontrastu vůči původní zástavbě, tak to většinou není dobře.

Je lepší prázdné domy zbourat, nebo zrekonstruovat a udělat v nich něco nového?

Na to není obecná odpověď. Záleží na příčině jejich prázdnoty, na jejich potenciálu. Je dobré vědět, že někdy je lepší dům zbourat, a to i u relativně nových staveb. Ve spoustě případech je však rekonstrukce stále schůdnější cestou. Každému rozhodnutí musí předcházet individuální vyhodnocení.

Pomohl by zlepšení Mostu nový městský architekt?

Nový mladý architekt by asi pomohl kdekoliv. Nejvíce však pomůže, když obyvatelé mají svoje město rádi a všichni chtějí, aby bylo lepší. To znamená, že pokud v něm chtějí být a žít svojí budoucnost, nepřemýšlejí o tom, jak z něj co nejrychleji vypadnout, což se obrovsky na městě projeví. Má to potom větší sílu než nový architekt.

Zobrazeno 3133 krát
Naposledy upraveno: pá., 21. duben 2017 22:44
Pro psaní komentářů se přihlaste