pá., 29. duben 2016 14:47

Anorexie je běh na dlouhou trať. Vyléčit se nemusíte nikdy

Našedlá kůže, vylézající obratle, kruhy pod očima, polámané nehty a vypadávající vlasy. Takto vypadá mentální anorexie. Lidé, kteří se vydali na cestu za dokonalým vzhledem, ale místo toho potkali jen trápení, únavu a zdravotní problémy. Mentální anorexií trpí asi 0,8 % obyvatel České republiky. Dietu ale někdy držela skoro každá žena. Jak tenká je hranice mezi nemocí a snahou líbit se? Proč někdo anorexií onemocní, a jiný ne?

Mentální anorexie je nemoc psychická, byť jedním z jejích průvodních znaků je snižování váhy, později tedy následek – podváha. „Lék na anorexii neexistuje. Nemocní potřebují především psychoterapii,“ říká psychiatrička Libuše Stárková. „Poruchy příjmu potravy, kam mentální anorexie spadá, jsou často doprovázeny jinými psychickými problémy jako například úzkost, strach, deprese. V takových případech často podáváme pacientům medikamenty," dodává.

Proč já, proč ne někdo jiný?

Anorexie je tedy psychické onemocnění. Odhalit její příčinu je velice složité, vždy je jich totiž hned několik. Existuje spousta lidí, především tedy dívek, které někdy za život vyzkoušely držet dietu. Ale pouze malé procento z nich onemocnělo anorexií. Proč? „Jedná se o jedince, který má genetické dispozice k této nemoci a zároveň se u něj v ,pravý čas’ sešly vnější příčiny,“ vysvětluje Stárková. „Na dospívající dívky působí spousta stresových faktorů – musejí přijmout své tělo, orientaci, dospělost. V nouzi pak hledají něco, v čem si mohou být jisté, mít nad tím kontrolu. Často to bývá právě jídlo," dodává psychiatrička.

Velice často je nemocný tlačen k léčbě rodinou, partnerem, nebo přáteli. Ti si na něm všímají změn ve vzhledu i chování. Podle doktora Františka Davida Krcha, který se věnuje poruchám příjmu potravy dlouhodobě, existuje spousta signálů, které nás mohou varovat před anorexií. „Nemocný méně jí, důkladně studuje potraviny, dává si menší porce, často jídlo tajně vyhazuje nebo si jej odnáší do soukromí. Mění se jeho psychika – je uzavřenější, náladový, citlivý, straní se společnosti, a pokud už s lidmi musí trávit čas, je potichu, popřípadě reaguje podrážděně,“ uvádí ve své knize Mentální anorexie. Fyzických změn přichází s anorexií také hodně. „Dívky často přestanou menstruovat. Nemocnému se mění pleť – je našedlá až bílá, velice suchá. Někomu vypadávají vlasy a lámou se nehty. Velice často se také setkáváme s nedostatečně prokrvenými končetinami,“ uvádí Stárková.

Falešný pocit jistoty

„Délka léčby je velice individuální, ale v průměru uvádíme pět až sedm let,“ říká Stárková. Běh na dlouhou trať, který vyžaduje spolupráci nemocného. Nejdůležitějším krokem u každého jedince je uvědomit si, že je nemocný – že má problém. Poté musí souhlasit s tím, že se chce nemoci zbavit. Anorexie dává svým „majitelům“ falešný pocit jistoty. Nemocní se domnívají, že je vše v pořádku a mají svůj život pod kontrolou.

Možností léčby anorexie je několik. Nejčastěji nemocný dochází na pravidelnou psychoterapii k psychiatrovi, v těžších případech může využít hospitalizaci v nemocnici. V České republice tuto možnost nabízí Fakultní nemocnice v Brně a pražský Motol. „Standardní doba léčby je šest týdnů,“ říká Stárková. „Pokud je to nutné, můžeme pobyt prodloužit, popřípadě začít zcela nový na dalších šest týdnů," doplňuje.

Zobrazeno 2419 krát
Naposledy upraveno: pá., 29. duben 2016 15:46

Související články

Pro psaní komentářů se přihlaste