st., 4. listopad 2009 22:16

Biketrialová exhibice v Es klubu

Jedenadvacátého října se v olomouckém Es klubu uskutečnila biketrialová exhibice Josefa Táborského (19), studenta Univerzity Palackého, oboru Environmentální geologie, který je reprezentantem České republiky v prestižní kategorii Elite. Tento talentovaný jezdec předvedl strhující podívanou. Diváci nejvíce ocenili skoky přes dobrovolníky, kteří se uvolili k tomu, aby ulehli na parket a nechali se přeskakovat na kole. Velký úspěch měly také skoky přes postupně se zvedající provázek do výše více než jednoho metru. Po skončení show jsem Josefovi položila několik otázek týkajících se jeho biketrialové kariéry:

Co je to vlastně biketrial a co potřebuješ k tomu, abys ho mohl provozovat?

Biketrial je v podstatě zdolávání určitých překážek na trati, v časovém limitu dvou minut, samozřejmě na kole. Na trati můžeš nasbírat maximálně 5 trestných bodů, například za pád. Potřebuji helmu, chrániče, rukavice a speciální kolo - to je asi nejdůležitější.

Jak dlouho už se biketrialu věnuješ a kdo Tě k tomuto sportu přivedl?

Jezdím od šesti let. Viděl jsem to u kamarádů a líbilo se mi to. Ale k tomu abych se stal „sebeničitelem“ mě nakonec dovedl táta, který mě podpořil, když viděl, že mám o biketrial zájem.

Co děláš pro to, aby ses udržel v kondici?

Průměrně 3x týdně chodím na dvouhodinový trénink. Jezdím pod ÚAMK Jemnice (Ústřední auto moto klub).

Jak takový trénink probíhá?

V Jemnici, kde bydlím, chodím trénovat do haly. Skáču přes palety, cívky nebo pneumatiky. Když nám přeje počasí, vyrážíme do terénu. Třeba do lesa. Tam skáču přes klády, větve, kameny… Tady v Olomouci, kde studuji, můj trénink vypadá podobně. Překážky si hledám hlavně v parku, kde kromě kamenů využívám také schody, zábradlí a zídky.

Kde tohle úsilí uplatňuješ?

Letos jsem zatím na 10. místě na mistrovství ČR v prestižní kategorii Elite, ale ještě pojedu dva závody, takže pořadí se může změnit. Loni jsem skončil pátý na mistrovství Evropy v kategorii Junior, v roce 2007 jsem byl druhý. Také jsem byl 6x na mistrovství světa v různých výkonnostních kategoriích. Loni jsem se umístil na 5. místě.

Co z toho považuješ za svůj největší úspěch?

Za svůj největší úspěch považuju to, že ještě žiju (smích). Ale jinak jsem nejvíc pyšný na to zmíněné 5. místo na MS v roce 2008 a druhé místo na ME v roce 2007.

Co musíš udělat pro to, aby ses na mistrovství světa dostal?

Musím projít čtyřmi kvalifikačními závody. Hlavně je potřeba tvrdý trénink a fyzická i psychická příprava. Před závodem je také důležité dobře si zkontrolovat kolo.

Dnes jsi předvedl několik kousků, které vypadaly opravdu nebezpečně. Odnesl sis z biketrialu nějaká vážnější zranění?

Tak jednou do měsíce jsem v nemocnici, ale většinou to není nic vážného. Nejčastěji jezdím na rentgen, na sádrovnu nebo na šití. Mám 36 stehů na 5 místech těla, 2x jsem měl zlomenou ruku v zápěstí, vykloubené zápěstí, těžký otřes mozku a… naražené genitálie (smích).

Neodrazují Tě Tvá zranění od provozování biketrialu?

Spíš mi biketrial nepřijde dost nebezpečný. Rád bych zkusil downhill, což je sjezd z kopce, na kterém jsou přírodní nebo uměle vytvořené překážky. To by byl teprve adrenalin. Jen nevím jestli by se rodičům líbilo, kdybych dělal tak nebezpečný sport.

Zbývá Ti čas i na jiné zájmy než je biketrial?

Moje zájmy? Kolo, kolo, kolo! Ale kromě toho ještě spánek, parties a drum & bass. Takže když zrovna netrénuji, tak spím, nebo jsem na drum & bass party :-)

Můžeme Tě v nejbližší době vidět „v akci“?

Jasně. Zrovna se připravuji na mistrovství ČR. Přijďte se podívat v sobotu 8. listopadu na BVV Veletrhy Brno na Sport life do pavilonu G2. V neděli 9. listopadu tam bude přebor ČR, kde můžete vidět mladší biketrialisty.

 

Zobrazeno 1974 krát
Naposledy upraveno: út., 2. prosinec 2014 21:36

Související články

Pro psaní komentářů se přihlaste