„Bylo dobré, že vrcholový sport měl skoro po celé toto období určitou výjimku a mohl alespoň trénovat. Museli jsme se však testovat 24 hodin před každým zápasem, což nás přišlo velice draho. Co se týče první vlny, tak každý hráč trénoval doma se svým individuálním plánem od trenéra,“ přibližuje prezident Olomoucka Michal Pekárek ještě dost nedávnou situaci ve svém klubu. „Byla to těžká situace, protože vrcholový sportovec potřebuje být v pravidelném sportovním režimu. A typicky u basketbalu potřebujete střílet na koš a nacvičovat signály. Ještě mnohem horší situace nastala u mládeže,“ poznamenal.
„Ti kluci ztratili celý jeden rok, což je pro mladé hráče ztráta velice citelná. Bohužel jsme v důsledku toho zaznamenali i určité ztráty mladých hráčů. Hodně, hlavně malých dětí, se k tomu sportu už nevrátilo. U těch, kteří zůstali, byla zase vidět obrovská pohybová ztráta a náznaky nadváhy,“ mrzelo ho a dodal: „Děláme tedy všechno pro to, abychom co nejvíce dětí ke sportu navrátili a aby se situace co nejdříve vrátila do normálu.“
Pro profesionální klub však covid neznamenal problémy pouze po stránce sportovní. Další potíže totiž nastaly i v pravidelném sepjetí s fanoušky, které najednou hrozilo oslabením a také ztenčením samotné fanouškovské základny. „V kontaktu s fanoušky jsme se snažili být zejména díky našim sociálním sítím. Bylo to ale těžké, protože když už se konečně zase mohlo začít hrát, tak zápasy musely probíhat bez nich. Jediná možnost, jak nás mohli vidět, byly online videopřenosy ze zápasů. A i po jejich oficiálním možném návratu na tribuny chvíli trvalo, než si zase zvykli chodit v takových počtech jako před vypuknutím pandemie. Myslím si, že to všechny sporty postihlo velice podobně,“ lomil rukama dlouholetý klubový činovník.
A samozřejmě přišlo na přetřes i téma číslo 1, kterým jsou a vždycky budou finance. „Sport samozřejmě potřebuje finanční podporu. Firmy ale měly problémy a musely si dvakrát rozmyslet, zda dají peníze do sportu, anebo je raději ušetří na případné horší časy, které mohly znovu udeřit,“přiznal a hned navázal nepopulárními opatřeními, která musel klub bezpodmínečně zavést. „Dohoda s hráči proběhla tak, že od určité doby se jejich platy zásadním způsobem snížily. Všichni s tím souhlasili a pochopili, že je to nezbytná věc. Za to jim děkuji. Těžko můžete někoho platit, když neodvádí svou práci. A to z jakéhokoli důvodu, vysvětloval prezident klubu BK Redstone Olomoucko.
Aby ale celý článek nebyl veden pouze na vlně pesimismu, pokusil se Michal Pekárek na celé této věci najít alespoň špetku něčeho pozitivního. „Jedinou dobrou věcí, kterou mně osobně covid dal, bylo, že jsem na chvíli vypadl z toho pracovního koloběhu a začal svět vnímat jinýma očima. Došlo mi, že jsou na světě důležitější věci než sport. I přes to ale doufám, že už nic podobného nepřijde,“ uzavřel.