so., 17. duben 2010 20:51

Finiš se Zemanem

Čtvrtek (15.4) uzavřel už tolikrát zmiňovaný cyklus besed s předsedy českých politických stran (Česká republika 2010). V aule FF byl tentokrát hostem Miloš Zeman, předseda Strany práv občanů - Zemanovci (SPOZ). V pomyslné opozici mu stáli moderátoři, studenti katedry politologie a evropských studií.

Předseda své entrée zaštítil názvem Je, nebo není v České republice krize? a rozdělil pojem krize na dva aspekty (krizi politickou a ekonomickou).

Politické části krize dominuje tzv. zapouzdřenost stran. Jedná se o stav, kdy u politických subjektů vyhasla touha po pokroku či vizi. Což, podle p. Zemana, nelze vyřešit jinak, než změnou volebního systému, kdy se nebudou volit jen strany (s případným "kroužkováním" jedinců), ale bude existovat možnost vybrat si konkrétní politiky z různých stran. Tezi předseda podložil argumentem, že o tomto měl možnost přemýšlet několik let na Vysočině ...

Z ekonomického krizového sektoru se pak host už jen zmínil o nutnosti důchodové reformy a investic do podnikatelských odvětví, poněvadž tam je potřeba hlavně zakázek.

A tak přece jen byli studenti nenápadně masírováni výhodným programem SPOZ, ač lídr zemanovců v úvodu sliboval, že bude na akademické půdě plně respektovat obecná pravidla = žádná stranická propaganda.

Pak samozřejmě přišlo na dotazy a publikum stálo před vytrháváním informací z kontextu a nevhodným zobecňováním. Například vysoký schodek státního rozpočtu byl svalován zejména na platy státních zaměstnanců (pod tímto pojmem si běžný člověk představí neochotného úředníka či politika, takže bude rád, když se mu sníží příjem, ale třeba na učitele a zdravotníky už se nemyslí); a progresivní zdanění bylo vychvalováno až do nebe. Předseda tituloval Švédsko jako "mé milované", protože tamější model danění by pro nás měl být vzorem, ke kterému se chce postupně blížit.

Důkazem, že své předchozí zkušenosti z politiky host nezapomněl, bylo například to, když nepříjemnou otázku moderátorky hned z kraje reakce degradoval: "...krásná kolegyně...". A vlastně při všech odpovědích se posluchači dostávali do víru předem promyšlených, stravitelných tezí a řečnických triků.

Po celou dobu besedy si předseda zachovával stejnou řečnickou polohu jako v úvodu (vtipný a stále nad věcí), ale kvůli tomu pak nebylo úplně jasné, jestli je předmětem zájmu odpovědět na otázku, nebo bonmot.

 

Článek o besedě s předsedou ODS Petrem Nečasem: zde

Článek o besedě s předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem: zde

 

Fotozdroj: http://www.spoz.cz/index.php/nase-strana

Zobrazeno 2803 krát
Naposledy upraveno: út., 2. prosinec 2014 21:38
Pro psaní komentářů se přihlaste