čt., 21. únor 2019 15:51

Geocaching – světový fenomén

Obsah „kešky“. Obsah „kešky“. Zdroj: david-r92.blog.cz
Příjemná venkovní teplota jistě vzbudila mnoho „kačerů“ hledajících „kešky.“ Světový fenomén, který v zimě ať už více či méně komplikoval sníh a mráz, se znovu dočkává teplejšího počasí a snadnějšího odlovu.

Co je geocaching?

Geocaching je hra, která spočívá v hledání kešek, krabiček s pokladem, ať už ve městech nebo v přírodě za použití zařízení se systémem GPS. Slovo „keška“ pochází z anglického cache, což v překladu znamená skrýš a „kačeři,“ tedy hráči hledající kešky, je za pomocí mobilů nebo GPS navigací hledají.

Hra vznikla v USA poté, co vláda Spojených států 1. května odstranila umělá odchylku GPS, což umožnilo přesnější zaměření polohy. Do roku 2005 hráči ukryli více než 171 000 kešek. V současné době lze najít více než 3 miliony keší, které hledá více než 7 milionů hráčů ve 191 zemích světa na všech sedmi kontinentech.

Jak se stát „kačerem?“

Stát se hledačem schovaných schránek je velmi jednoduché. Stačí se zaregistrovat na www.geocaching.com, vytvořit si účet se svou přezdívkou a vyrazit lovit krabičky. Dále je důležité si souřadnice stáhnout do nějaké aplikace k tomu určené. Jedna z nich, která je zdarma a je nejoblíbenější je neoficiální aplikace c:geo pro Android. Alternativou pro hráče geocachingu s ukousnutým jablkem je oficiální aplikace Geocaching Intro nebo další neoficiální Geo Bucket. Poté už nic nebrání tomu vyrazit hledat poklady a nezáleží, zda pěšky, na kole, hromadnou dopravou nebo autem.

Typy, velikosti a terén 

Tvar i velikost krabiček se může lišit. Je šest velikostí keší: nano, micro, malá, střední, velká a „jiná.“ Jiná velikost krabičky značí, že se může jednat třeba o nálepku na stěně nebo třeba knihu v knihovně. Obsah krabiček se liší podle jejich velikosti. Ty větší slouží mimo uložení tužky a logbooku, tedy nějakého zápisníku, kde kačer prokáže svůj nález datem a podpisem, i pro drobné předměty na výměnu. Každý, kdo krabičku najde a nějaký předmět si chce odnést, musí předmět nahradit jiným podobné hodnoty.

Některé krabičky se ovšem na daných souřadnicích najít nedají. Jedná se o mystery cache zvané „mysterky.“ Tyto kešky se zpravidla na místě souřadnic nenacházejí. Je třeba vyluštit nějakou šifru nebo dohledat nějaké informace a z těch pak zjistit finální souřadnice skrýše. Podobným typem jsou multi cache. Ty na rozdíl on klasických krabiček nebo od „mysterek“ mají více fyzických stanovišť, která kačera dovedou taktéž k finální krabičce. Velmi hojně rozšířené jsou earth cache. Ty se nachází v místech s nějakou přírodní zajímavostí nebo abnormalitou a k jejich zalogování je třeba se na daném místě vyfotit nebo opět něco zjistit o daném místě. Poté se výsledek pošle zakladateli kešky, a ten ji buď schválí nebo log zamítne. Méně obvyklými keškami jsou webcam cache, virtuální cache nebo prémiové kešky.

Cesta k získání krabičky vždy neobnáší jen jít na procházku a kousek od cesty vytáhnout kešku z pařezu. Jsou takové, pro jejichž odlov je potřeba například vybavení pro slaňování. Proto je terén rozdělen podle náročnosti od 1 do 5. Kačer by nikdy neměl přeceňovat své síly a vybavení. Jedno neštěstí se stalo v létě loňského roku, kdy v Praze utonuli dva kačeři při odlovu schránky v Motolském potoce.

Nezbývá tedy nic jiného než si stáhnout kešky do svého přístroje, vyluštit šifry a hádanky a vyrazit na lov krabiček. Lovu zdar!

Zobrazeno 2807 krát
Naposledy upraveno: pá., 22. únor 2019 16:36
Pro psaní komentářů se přihlaste