Guy Delisle, frankofonní animátor a autor komiksů pocházející z Kanady, strávil v komunistické zemi dva měsíce v rámci pracovní stáže.
Už od začátku šel přistupoval ke svému pobytu s nadsázkou a přes hranice propašoval 1984 George Orwella (později ji nabídl svému překladateli k četbě, hádejte, jak to asi dopadlo). Turistiky a svobodnéh
o poznávání země si pochopitelně moc neužil, většinu času trávil v izolovaném hotelu pro cizince nebo v animačním studiu, při přesunech mu byl v patách buď průvodce nebo překladatel. V rámci pár poznávacích výletů po chloubách Severní Koreje navštívil třeba Muzeum přátelství, Muzeum imperialistické okupace nebo nejvyhlášenější obchod ve městě, kde „nemají sice moc druhů zboží, ale co mají, mají ve velkém“. Celou dobu se setkával s všudypřítomnou propagandou a absurdními situacemi.
Pchjongjang nemá vyloženě dějovou linku, jde spíš o sled různých poznatků a epizod. Kresba je jednoduchá, hranatá a černobílá, důraz je kladen hlavně na obsah. Celou dobu se nabízí otázka, kterou klade i autor: Oni opravdu věří všem těm blbinám, které jim režim cpe do krku?
Tuto knihu bych doporučila snad všem. Přijde mi dobře stravitelná i pro ty, kteří nemají ke komiksu vztah, nebo si pod ním představí Kačera Donalda. Navíc pro obyvatele země, která se s komunistickou diktaturou sama potýkala, může mít zvláštní význam, a to jak pro pamětníky, tak pro ty, kteří se o té době dozvídají jen zprostředkovaně.
Zdroj: http://guydelisle.com/