Je lepší jídlo hotové, nebo dovezené?
Podle hygieniků nemůžeme snadno určit, jestli je lepší jídlo hotové, nebo dovezené. „Kvalita jídla může být nevyhovující i z kuchyně, která připravuje pokrmy ke konzumaci na místě. Naopak i dovezené jídlo může mít vyhovující vzhled, chuť a další vlastnosti, včetně energetické a biologické hodnoty,“ uvedla vedoucí odboru hygieny dětí a mladistvých z Krajské hygienické stanice. Jídla bude vozit sedm aut. Kritici mluví v souvislosti s touto dopravou o vyhazování peněz.
Radnice chce mít všechno hotové do roku 2012. Podle dosud známých informací jde o celkem drahou investici. Změny budou stát 123 miliónů korun. Samotné město už menší obnos obstaralo. Směřoval hlavně do firmy Gama Fobos. Tato společnost totiž projekt novinek v dětském stravování vypracovala.
Nejasné pozadí změn
Aktivity okolo hradeckých jídelen už vyvolaly první skandál. K vedení společnosti mají velmi blízko náměstci primátora Boris Herman a Martin Soukup. Střet zájmů to ale podle nich není. Gama Fobos prý vyhrála zaslouženě. „Nějaké vazby na firmu Gama Fobos? To je naprostý nesmysl. Nejsem navázán na firmu ani na její lidi,“ prohlásil Martin Soukup.
Inovace kritizoval v MF DNES nejmenovaný úředník: „Každý rok se do modernizace kuchyní a jídelen dává několik milionů korun. Tento systém může fungovat dobře ještě léta a nebude stát tolik peněz."
V Pardubicích na to jdou jinak
Sousední Pardubice se vydávají jiným směrem. „Zatím nám není známo, že by se pardubická radnice chystala rušit školní jídelny,“ uvedla Helena Šicová ze školského odboru magistrátu. V posledních pěti letech totiž školní stravovny prošly díky městu modernizací. V Pardubicích nejsou žádné centrální vývařovny. V jídelnách na základních školách pracuje 110 lidí.