Nedá se jednoznačně určit, zda se jedná o biografii podvodníka, vězeňský útěkový film či romantickou dramedii, to vše ozvláštněné homosexuální tematikou, která mění pojetí tří jmenovaných žánrů.
Ikonické situace, které máme dobře zažité skrze klasické romance, jsou tak ozvláštněny /zesměšněny právě tím, že je zažívají dva muži. Typickým příkladem je příděl vězeňské stravy, kdy zamilovaný pár dostane na rozdíl od klasické plichty luxusní kus masa - oba se v ohromení na sebe podívají, jakého gurmánského kousku se jim to dostalo a svět, zdá se, pro ně už nemůže být krásnější! O to vtipněji celá věc působí, když si uvědomíme, že se něco tak "romantického" odehrává ve věznici
Co se hereckých výkonů týče, tak musím uznat, že McGregor předvádí něco úžasného - jeho rozzářený obličej a krásná zamilovaná naivita vyjádřená chováním celého těla a slovy je naprosto okouzlující! A Carrey? Dle mého názoru naprosto úžasný comeback, kdy je opět tím divokým komikem, ale tentokrát nikterak přehnaně - drží se celkem v mezích tohoto filmu a lze říci, že je radost se na něj podívat.
Poté, co jsem I LOVE YOU PHILLIP MORRIS sama viděla mě nepřekvapuje, že film tak dlouho hledal svého amerického distributora. Je drzým útokem na konvence klasického hollywoodského filmu, v rámci kterého musí být ustanoven heterosexuální pár a pro nejednoznačnost či protichůdnost emocí není místo.
Skutečný Steven Jay Russel se proslavil mnoha bizarními útěky z vězení, které realizoval vždy v pátek 13. Vydával se za soudce, lékaře, údržbáře.Při jednom z nich přepadl banku, když ho zatkli předstíral infarkt a v nemocnici tvrdil, že má AIDS. Další se mu podařil, když si přebarvil vězeňský mundůr na zeleno a vydával se za bachaře. Poslední útěk se mu povedl v roce 1998 a po něm následoval trest 144 let za mřížemi. Bylo mu naměřeno IQ 169.