út., 14. duben 2020 11:40

Královna Alžběta II. slaví své 94. narozeniny

Královna Alžběta II. se i ve vysokém věku těší pevného zdraví a radosti z pravnoučat Královna Alžběta II. se i ve vysokém věku těší pevného zdraví a radosti z pravnoučat Zdroj: Wikipedia Commons
Londýn 21. 4. 2020 - Jediný voják druhé světové války, který ještě není v důchodu. I tak by se dala popsat královna Alžběta II., nejdéle vládnoucí britská panovnice, která dnes slaví své 94. narozeniny.

 

Přestože nyní pobývá ve Skotsku a část jejích povinností přebral její vnuk, princ William, oslavy kvůli koronaviru zatím ohrožené nejsou. Panovnice tradičně slaví až druhou červnovou sobotu při slavnostech Trooping the colour, kdy se sejde celá britská královská rodina a z balkonu Buckinghamského paláce pozorují ceremoniál. Tato tradice ‘druhých narozenin’ je u britských monarchů běžná, pokud nejsou narozeni v létě. Důvodem je nevyzpytatelné počasí ve Spojeném Království.

Vládnout vůbec neměla

Je 21. dubna 1926 a v Londýně se právě narodila malá princezna Alžběta. Jejím otcem je plachý a koktavý princ Albert, jehož příběh vykresluje oscarový snímek Králova řeč. Zatím ještě netuší, že se stane králem a jeho dcera po jeho smrti královnou. Albert má totiž staršího bratra Davida (později známý jako král Edward VIII.) a nárok na trůn má on, po něm jeho budoucí děti.

Matkou malé princezny je Elizabeth Bowes-Lyon, později známá jako Královna matka a dožije je necelých 102 let. První jméno dostává malá princezna po ní, další dvě, Alexandra Mary, po své babičce a prababičce.

Hlavní zlom v jejím životě přichází v roce 1936, kdy je budoucí královně deset let. Její strýc se vzdává trůnu kvůli sňatku s Wallis Simpsonovou, rozvedenou Američankou. Na trůn tedy pod jménem Jiří VI. usedá Alžbětin otec.

V Evropě zanedlouho vypukne válka. V roce 1940 má princezna svůj první veřejný projev v rádiu, kde spolu se svou sestrou Margaret, promlouvá k britským dětem. Zanedlouho nastupuje jako nižší důstojnice k pomocnému sboru, cvičí se v řízení a údržbě vojenských vozidel a dotáhne to až na mladší velitelku. Během války se také poznává se vzdáleným bratrancem princem Filipem řeckým a dánským. Zamilují se do sebe a celou válku se posílají dopisy.

Svatba mladé princezny jako naděje na lepší zítřky

Zamilovanost neopadla a na 20. listopadu 1947 připadá královská svatba mladé princezny a řeckého prince. Pro celé Spojené Království je to velká událost. Země se ještě vzpamatovává z války a svatba milované princezny přináší optimismus a naději do jejich životů. Statisíce lidí vyšlo do ulic Londýna, zbytek sedí u rozhlasových přijímačů. Lehkou kontroverzí je pouze nepřítomnost části Filipovy rodiny kvůli sňatkům jeho sester s příslušníky nacistického hnutí.

V den svých 21. narozenin pronáší Alžběta svůj zásadní projev, kde slibuje, že celý svůj život, ať už krátký či dlouhý, bude zasvěcen službě Spojeného Království. Splnit svůj slib může na počátku roku 1952, kdy se při služební cestě v Keni dozvídá o smrti svého otce. V té době ho už mnohokrát zastupovala na společenských událostech kvůli zhoršenému zdraví. Korunovace se dočká až o rok později 2. června 1953. Tehdy už je matkou dvou dětí. Prosadí si, aby mohla vládnout pod svým jménem, což do té doby nebylo zvykem.

Oscar pro královnu

Královna Alžběta II. 9. září 2015 přeskočila svou praprababičku královnu Viktorii a stala se nejdéle vládnoucím monarchou Spojeného Království. V roce 2012 oslavila diamantové výročí na trůně. Zažila 14 ministerských předsedů včetně Winstona Churchilla v počátku její vlády nebo železnou lady Margaret Thatcherovou, nejdéle vládnoucí britskou premiérku.

Odkaz královny najdeme i v popkultuře. V roce 2006 získala Helen Mirren Oscara za roli královny ve stejnojmenném filmu. Pravá královna Alžběta jej ale údajně nikdy neviděla. Děj se točí kolem úmrtí princezny Diany, který byl pro královskou rodinu dosti náročný a ona si nechce připomínat nejhorší dny jejího života. V roce 2016 Netflix spustil svůj originální seriál The Crown, ten popisuje celé období Alžbětiny vlády a fanoušci se brzy dočkají čtvrté série. Mezi její prvenstvá patří i návštěva Prahy 1996. Byla prvním britským panovníkem, který cestu na naše území podnikl. Setkala se s tehdejším prezidentem Václavem Havlem a prohlédla si naše korunovační klenoty.

Zobrazeno 4510 krát
Naposledy upraveno: st., 15. duben 2020 21:45
Pro psaní komentářů se přihlaste