po., 3. květen 2010 14:01

Mít kapelu je těžké, ale vyplatí se to

Lidé fandí hudbě. V dnešní době je jen málo takových, kteří se o ni nezajímají a nic neposlouchají. Jsou ovšem i tací, kterým samotné poslouchání a vnímání nestačí a kteří se pouští do svých vlastních hudebních projektů - zakládají kapely, tvoří formace, skládají písně, píšou texty. Pokud to však myslí vážně, musí se obrnit jistou dávkou trpělivosti, věnovat své zálibě čas a pro svůj úspěch něco obětovat. Cesta vzhůru je klikatá a fanoušci jsou nevyzpytatelní, ale bez toho by se to nejspíš neobešlo.

Pro studenty žijící v Olomouci jsou návštěvy koncertů a podobných akcí běžnou záležitostí. Kluby pravidelně pořádají různé hudební akce a mladí studující si čas od času přeci jen na nějakou zajdou, většinou se rozhodují podle nálady, obsahu peněženky, podle rozvrhu přednášek následujícího dne a samozřejmě podle nabídky kapel, DJs a pořadatelů. Je lehké být poslouchajícím studentem, je těžké být hudebníkem. Ti se rozhodují podle peněz, které za koncert dostanou či dokonce vydají, podle vzdálenosti cílového klubu a podle zájmu posluchačů, pořádající kapely pak navíc mají práci se sháněním hostů, zvukaře či aparatury.

Má kapela The Fall of Ghostface měla ve čtvrtek olomouckou koncertní premiéru s kapelami Heartcore a Made by Zero. Já sama jsem se na událost velmi těšila, ale přesto jsem se nevyhnula menší skepsi, která mě postihla, když jsem si uvědomila potenciální návštěvnost této akce, protože jsme ji pořádali my. Nebyla zrovna vysoká, jak se mi na samotném koncertě potvrdilo, přesto však někdy o kvalitě hudebního zážitku rozhodují i jiné okolnosti, než je počet posluchačů. Nezajímající se posluchač není posluchač, ale pouze přihlížející, a já jsem ráda, že takových bylo v olomoucké Patnáctce málo.

Jak jsem v nadpisu svého příspěvku zmínila, mít kapelu je těžké, ale vyplatí se to. Mladé kapely, které ještě nemají odehraný velký počet koncertů a jejich kvalita se začíná teprve ukazovat, protože doposud měly možnost hrát pouze na hudební zkušebně, nejvíce těží ze zájmu či nezájmu publika. Reakce lidí jsou nejlepším měřítkem pro hudební kvalitu vystupujícího tělesa. Proto více než natřískaný klub je pro hráče důležitější, když ti, co jsou přítomni, ukážou svůj zájem a podpoří kapely kladnými ohlasy. Pro mě jako zpěvačku není nic lepšího, než stát na pódiu a zpívat a řvát, vidět, že se má hudba lidem líbí a vědět, že hrajeme kvalitně a dobře. Reakce potom bývají skvělé a dodávají mi i celé kapele chuť pokračovat. Tyto akce navíc v sobě pro kapely ukrývají další význam v podobě navázání nových kontaktů. Klubová scéna fandí výměnným koncertům.  „Dnes hrajeme my u vás, příště budete hrát vy u nás,“ dalo by se říct. Tímto způsobem má kapela zajištěný dostatek hudebních akcí, na kterých se může rozvíjet a rozšiřovat svou fanouškovskou základnu. U takových koncertů však nikdy není jisté, kolik lidí bude mít zájem o jim spíše neznámé tváře.

Je však rozdíl mít kapelu z frajeřiny a mít kapelu pro hudbu, pro hudební ztotožnění se a pro svou vlastní prezentaci. Dobří muzikanti se postupně přirozeně vypracují na vyšší úroveň a získají mezi lidmi, jak se obecně říká, zvuk. Tento vývoj je postupný a pokud nenastane, ukáže se, že hudební materiál kapely není dostatečný. Je potom už na samotných členech, jestli to vzdají nebo se vydají jinou cestou a pro svůj hudební sen zkusí něco udělat. Není důležité hrát v obrovské hale pro moře lidí, je důležité hrát. Pěknými zážitky jsou pak chvíle, kdy si třeba můžete dát pivo s fanoušky a pokecat si o vlastní kapele. Děláme to i pro ně.

Reportáž z koncertu zde.


Zobrazeno 2745 krát
Naposledy upraveno: út., 2. prosinec 2014 21:38

Související články

Pro psaní komentářů se přihlaste