Rabování, mučení, znásilňování a zabíjení, těchto zvířecích aktů se ruská armáda dopouští na ukrajinských obyvatelích v jejich vlastní zemi. Příběhy z měst postižené Ukrajiny jsou dechberoucí a doopravdy z nich mrazí.
V Buči strávilo okolo dvaceti žen a dívek několik dní ve sklepě. Ne však z vlastní vůle. Neukrývaly se, byly násilím drženy a využívány invazními vojáky. Pravidelně je znásilňovali, týrali a nechávali si je pro pobavení. Jejich případ není bohužel jediný. Dle odborníků je násilí na občanech taktika ruských vojáků jak je zlomit, aby se vzdali.
„Zajistíme, že už nikdy nebudete chtít být s mužem, abyste nemohly mít žádné další ukrajinské děti," řekli poškozeným ženám útočníci.
Přechod přes ukrajinsko-polskou hranici a nová pravidla
Na Ukrajině měly ženy možnost volně zakoupit Postinor, používat antikoncepci i si zajít na potrat. To, kdy a jestli vůbec se stanou matkami bylo jejich rozhodnutí. Příchodem do Polska se jim tato pravomoc odcizuje.
V Polsku ukrajinské ženy vítá náboženský fundamentalismus. O otázce mateřství v této evropské zemi rozhoduje bývalý premiér Jaroslaw Kaczyński, aktivistka s cílem postavit interrupce zcela mimo zákon Kaja Godek a biskupové. Celé toto uskupení pojí jedno - zkreslený pohled na svět. Tvrdí, že ženy jsou od toho, aby porodily za každé situace. Nezáleží zda jde o početí dobrovolné nebo nedobrovolné. Znásilnění, chudoba, ani nemoc nemá vliv, ani omluv. Žena musí porodit a nemůže jít na potrat. Bez výjimky pro uprchlíky.
Interrupce na Ukrajině běžně dostupná, v Polsku nelegální
Polská iniciativa Abortion Dream Team pomáhá ženám s bezpečnými tipy jak na potrat. Kde sehnat pilulky, či různé interrupční metody. Dle jejich informací roste počet žen z Ukrajiny, které se na ně obrací s žádostí o pomoc. V polovině dubna organizace Abortion Without Borders, pod kterou se ADT prezentuje zaznamenala více než 102 žádostí od ukrajinských žen.
Natalia Broniarczyk, jedna ze zakladatelek iniciativy ADT uvedla, že se na důvody, proč interrupci chtějí podstoupit, neptají. Nechtějí vyvolávat nepříjemné vzpomínky a vytvářet na oběti nátlak.
Mnoho Ukrajinek bylo až překvapeno z polských pravidel. Na Ukrajině je potrat legální bez udání důvodu, navíc jde o soukromou věc. V sousední zemi se jedná o trestný čin a lidé se na ženu, která interrupci podstoupí, dívají skrz prsty.
Slovenský parlament řeší zákaz interrupcí pro Ukrajinky
Sousední Slovensko se inspiruje severním sousedem. Téma potratů pokládá opět na stůl. A i přes opakované pokusy o zpřísnění platí zatím obdobná legislativa jako v Česku. Martin Čepek, poslanec Národní rady, navrhuje novelu s novými pravidly, co se interrupcí týká.
Jedním z jejich bodů je paragraf, který výslovně zakazuje možnost podstoupit interrupci cizinkám, které nemají na Slovensku trvalý pobyt. Tenhle bod se týká i žen prchajících z válečné domoviny.
Druhý návrh zákona požaduje, aby na Slovensku nebyly potraty vykonávány cizinkám. Důvod je prostý, autoři návrhu chtějí bránit zemi proti ,,potratové turistice" a současně argumentují tím, že obrovské množství matek jde na potrat kvůli kariéře, udržení si štíhlé postavy, nebo nechtějí měnit svůj životní styl. Nejsou to v jejich očích dostatečné důvody k podstoupení potratu, tím ale asi není ani znásilnění vojákem.