Právě Charles a jeho dysfunkční manželství se všemi milovanou princeznou Dianou je jedna z hlavních příběhových linek nové serie. Druhou důležitou aktérkou čtvrté řady je premiérka Margaret Thatcherová, přezdívaná Železná lady. V seriálu ji ztvárnila Gillian Anderson známá pro svou roli agentky Scullyové.
Dvě zmíněné neobyčejné ženy jsou důvodem, proč byla čtvrtá řada tolik očekávaná. Loni uvedená třetí řada přinesla hereckou obměnu z důvodu stárnutí postav a stejné herecké složení se objevilo i v řadě letošní. K oscarové herečce Olivii Colman v roli královny Alžběty II. a Tobiasi Menziesovi v roli prince Filipa se přidala již zmíněná Gillian Anderson a také mladičká herečka Emma Corrin, na kterou čekala herecká zkouška v podobě Lady Diany Spencerové.
Křest ohněm pro Emmu Corrin
Jak nám ukázala jindy oceňovaná Naomi Watts v kritizovaném filmu Diana z roku 2013, vystihnout na plátně charisma ikonické Lady Di není snadný úkol. K milému překvapení se to vycházející hvězdě Corrin povedlo. Zejména v šestém díle, jež se věnuje návštěvě Charlese, Diany a malého Williama Austrálie, Corrin zazářila. Ve scénách, kdy se princezna lidských srdcí vítá s fanoušky na vás skrz obrazovky dýchá její empatie a náklonnost k obyčejným lidem.
Stejně se dá mluvit i o scéně z finálního dílu. Diana v něm při návštěvě nemocnice objímá dítě nakažené AIDS. Ve skutečnosti mělo tohle gesto Lady Di velký dopad, zlomilo stigma o nemocných. Ukázala, že nemoc není přenositelná dotykem, proto se lidé přestali nakažených pacientů štítit. Ale to je jen jedna strana mince. Tvůrci seriálu nezapomněli ukázat i temnou stranu života Windsorů. Konkrétně u Diany můžeme mluvit o poruše příjmu potravy i nešťastném manželství plného hádek a nevěry z obou stran. Srdce prince Charlese i po letech patřilo jeho osudové lásce Camille Parker Bowles. Režisér Peter Morgan se ohledně Camilly snažil o nestrannost a dost možná seriál očistí její jméno, jež roky očerňují britské bulvární plátky plné lživých informací.
Milovaná i nenáviděná premiérka, navíc s dopadem na Sametovou revoluci
Nová řada ale uspokojí i fanoušky britské politiky, kterou zde zastupuje Margaret Thatcherová. První žena v čele parlamentu a zároveň nejdéle vládnoucí britská premiérka, na obrazovkách Netflixu prožije svůj vzestup i pád. Za skoro jedenáct let v čele konzervativní strany vyhrála Velké Británii válku o Falklandy, což ji přineslo oblíbenost. Zároveň se předmětem její kritiky stala rekordní nezaměstanost, kterou Británie trpěla. I když se to ze seriálu nedozvíte, premiérka byla výraznou osobností roku 1989, kdy se v naší zemi podařil svrhnout komunistický režim. Na Štědrý den Čechům poslala vzkaz, kde jim gratulovala k vítězství a vítala Československo mezi svobodnými zeměmi. V Praze oslavila i 10. výročí revoluce. Spolu s tehdejším premiérem Klausem zde odhalila sochu Winstona Churchilla.
Osmdesátá léta se do historie Velké Británie podepsala výrazně, jak potvrzuje i úspěšná řada. Diváci se teď mohou těšit na rok 2022, kdy se očekává pátá řada s novým obsazením. Zatím lze jen polemizovat nad tím, jak si Morgan poradí s požárem zámku Balmoral, maskaru na základní škole ve skotském Dunblane či smri Lady Di. Zvláště, když na motivy tragédie vznikl oscarový snímek Královna.
I když se seriál Koruna těší velkému diváckému zájmu po celém větě a pozitivním recenzím, spoustu diváků zapomíná, že do určité části se jedná o fikci a dialogy nemusely probíhat přesně tak, jak je vidíme my. Pokud vás život královny Alžběty II. skutečně zaujal, je dobré sáhnout po publikacích královské historičky a šefredaktorky časopisu Majesty Ingrid Seward či podcastu Pod safe the Queen. Příběh Charlese a Camilly zase popisuje Gyles Brandreth ve své knize Charles & Camilla: Portrét jedné lásky. Autor se s oběma aktéry zná osobně, nehledá proto bulvární senzace, ale dopodrobna popisuje jejich komplikovaný příběh.