V úterý 18. dubna se na popud občanské společnosti konal mezinárodní Tribunál pro veřejné mínění, který měl objasnit právní závazky a důsledky některých činností společnosti Monsanto. Při této příležitosti se sešlo pět mezinárodních soudců, aby prezentovali své právní postoje. Došli k důležitým závěrům, které se týkají nezbytného vývoje mezinárodního práva a také chování a činností společnosti Monsanto. Praktiky společnosti mají podle nich negativní dopad jak na životní prostředí, tak například na samotná lidská práva.
Během slyšení, které se konalo ve dnech 15. a 16. října 2016 v Haagu, byli soudci obeznámeni se svědectvím, které se týkalo šesti otázek předložených Tribunálem. Tyto otázky byly podrobeny právní analýze s ohledem na mezinárodní právo. Soudci dospěli k názoru, že se samotné závazky společnosti neslučují s reálnou ochranou životního prostředí. Mezinárodní právo by mělo přesně prosazovat ochranu životního prostředí a vymezovat samotné trestné činy. Pokud by byl takový trestný čin uznán v mezinárodním právu, činnosti společnosti Monsanto by mohly představovat trestný čin tzv. ekocidy.
Tribunál si vytvořil určité vazby a sdílel informace mezi právníky a organizacemi, které zastupují oběti. „Společnosti, poškozující zdraví, potraviny a životní prostředí by měly nést a ponesou odpovědnost za své činy,“ uvádí Monsanto Tribunal na svých webových stránkách.
Společnosti Monsanto je nadnárodní americká společnosti podnikající v agrárním sektoru, agrochemickém průmyslu a oblasti biotechnologií, farmaceutik a geneticky modifikovaných potravin. Je to jeden z největších producentů fosfátových herbicidů, pesticidů, hnojiv a dalších ropných derivátů.