ne., 30. říjen 2016 10:14

Prváci preferují soukromé byty, klidné koleje a pohodlí domova

Před začátkem školního roku se studentům, kteří nebydlí v blízkosti univerzity, nabízí zásadní otázka: Bydlet v Olomouci na bytě či na koleji, nebo do Olomouce dojíždět? Jak se říká: „Sto lidí, sto chutí a názorů.“ Každý se snaží pro sebe zvolit to nejlepší. V průběhu roku se však může dostavit nespokojenost a studenti hledají náhradní řešení.

Každá z možností bydlení, kterou si student může zvolit, má své plusy i minusy. Například kolej se často nachází v areálu školy, a proto student ráno nemuší řešit dojíždění tramvají či autobusem. Někteří však preferují klid, hledají proto kolej v klidnější části Olomouce namísto koleje v centru města. „Bydlím na koleji ve Chválkovicích, což je obec kousek od Olomouce. Jsem tam spokojený, protože je to velmi klidná oblast, takže se tam nedějí žádné party, což mi vyhovuje,“ komentoval své bydlení na koleji student prvního ročníku Honza.

Velkou neznámou jsou pro studenty, kteří začínají bydlet na kolejích, i jejich noví spolubydlící. Pokud mají štěstí, potkají se na pokoji s dalšími pohodovými obyvateli. Je tu však i možnost druhá. Ne každý má přátelskou povahu a domluví se s každým. Lidé bývají často velmi nároční, nepřizpůsobiví a neohleduplní. Nemusí to však vyjít na povrch hned. Svou pravou tvář většinou ukáží až po nějakém čase. V průběhu semestru může být tedy špatný spolubydlící důvodem stěhování se na jiný pokoj, kolej, nebo dokonce byt. „Kamarádky se přestěhovaly z kolejí na byt, nesedly si se spolubydlícími, které byly ze čtvrtého ročníku a každá z nich měla jiné priority,“ uvedla studentka Pavla.

S vybavením a celkovým vzhledem jsou studenti, kteří bydlí na kolejích, spokojeni. V pokoji se nachází pohodlná postel, psací stůl a židle, polička a úložný prostor na oblečení pro každého studenta. I přes plnou obsazenost pokojů na kolejích není problém s teplou vodou, které je denně dostatek. Jednou z nejdůležitějších věcí je připojení na Wi-Fi, které bývá hlavně ve večerních hodinách přetížené a pomalé, ale studenti si jej nahrazují mobilními daty na telefonech. Odpoledne, když je většina obyvatel kolejí pryč, je připojení poněkud rychlejší. V takovém případě nemají studenti s ubytováním na koleji žádný problém a jsou velice spokojeni. „Bydlím na koleji a zatím bych neměnila,“ řekla studentka Sandra.

Další možnou variantou, kterou studenti prvního ročníku volí, je pronajmout si pokoj v soukromém bytě. Pokud se domluví s dalšími kamarády, může to být ideální volba. „Já bydlím na privátním bytě. Jsem hodně spokojená, na kolej bych nikdy nešla, přemýšlela jsem o tom, ale nechci. Mám jednu spolubydlící na pokoji a na bytě nás bydlí celkem pět. Je tam hodně místa pro 5 lidí, určitě o dost lepší, než kdybych bydlela na koleji a měla jednu koupelnu pro celé parto,“ vychvaluje si své bydlení prvačka Eliška.

Ne každý má při výběru soukromého bytu šťastnou ruku a už po relativně krátkém časovém úseku mohou přijít první problémy. Ať už je to nespokojenost se spolubydlícími, sousedy nebo se stavem bytu, který se ukáže až po čase. Tyto důvody studenty často vedou k hledání nového ubytování i spolubydlících. Své o tom ví i studentka Pavla: „Už bydlím teď na druhém bytě, takže preferuji spíše tohle ubytování. Na prvním bytě jsem nebyla moc spokojená a našli jsme si s kamarádkami společný byt, protože jsme už na gymnáziu byly spolužačky, tak jsme chtěly bydlet spolu. Teď je nám fajn, sdílíme společné zážitky. Každá z nás je na jiné fakultě, takže si máme o čem povídat.“  

Někomu vyhovují koleje a někomu zase ubytování na soukromém bytě. A dojíždění vlakem či autobusem do školy každý den? I toto řešení prváci využívají! Vlaky jezdí relativně často a ani jízdenky se jim neprodraží. Své o tom řekl i student Petr: „Vzhledem k tomu, že můj rozvrh je teď dost na pohodu, tak jsem se rozhodl dojíždět, protože bydlím kousek tady odtud, asi 45 minut vlakem, takže jak finančně, tak časově mě to vyjde asi mnohem líp. Myslím, že v letním semestru mě rozhodně bude stěhování čekat, ale momentálně jsem spokojený s tím stavem, v jakém jsem.“ I samotné dojíždění má své výhody. Mnozí volný čas v autobuse či ve vlaku využijí k dostudování materiálů a úkolů do školy, na které doma záhadným způsobem nezbyl čas. Vždyť to každý z řad studentů moc dobře zná. „Dojíždím denně, protože jsem z Uherského Hradiště, tak jezdím každý den vlakem. Zatím se neplánuji přestěhovat, dojíždění mi vyhovuje, ale uvidím podle toho, jaký bude v příštím semestru rozvrh,“ uvedla Nikol. A jakou alternativu by dojíždějící volili, pokud by se přestěhování do Olomouce stalo nutností? Spíše byt, který by jim pořád z části připomínal pohodlí domova a lépe by si na novou kapitolu života zvykali! Alespoň takhle to vidí prvačka Lucie: „Já dojíždím z Vyškova. Po Vánocích se možná plánuji přestěhovat, ale do Vánoc zatím ne. Přestěhovala bych se spíš na byt, na kolej určitě ne.“

Jak je vidět z předchozích rozhovorů, v dnešní době se dojíždějícím studentům nabízí nepřeberná škála možností při výběru ubytování. Záleží tedy jen na nich, co právě jim nejvíce vyhovuje. Samozřejmě záleží i na finančních možnostech studenta. Bydlení v okrajových částech Olomouce většinou bývá levnější než v centru. Je proto na zvážení každého, jaká varianta ubytování je pro něj ve všech směrech nejpřijatelnější.

Zobrazeno 3226 krát
Naposledy upraveno: ne., 5. květen 2024 15:29
Pro psaní komentářů se přihlaste