ne., 8. prosinec 2019 20:01

Pyšnit se titulem mistra světa je nádherný pocit, říká univerzitní hokejista Petr Lainka

Pyšnit se titulem mistra světa je nádherný pocit, říká univerzitní hokejista Petr Lainka Zdroj: Nika Tótová
Hráč hokejového týmu Univerzity Palackého Petr Lainka může považovat rok 2019 za úspěšný a to nejen díky úspěchu univerzitního týmu na akademickém mistrovství, ale především díky úspěchu na mistrovství světa v rybníkovém hokeji, které se konalo v kanadském městě Plaster Rock.

Co pro tebe úspěch v rybníkovém mistrovství světa znamená?

Je to zadostiučinění celého „hokejového kolotoče“ od raného dětství. Titul mistra světa jen tak někdo nemá, takže pyšnit se tím je nádherný pocit. Lidi sice často namítají, že to není sport, jenže turnaj v Kanadě hráli i hráči se zkušeností z NHL, takže úroveň byla velmi vysoká a konkurence taktéž.

Myslíš, že letos obhájíte titul?

Konkurence mistrovství se každým rokem zvedá. Rybníkový hokej je známější a známější, což znamená, že přitahuje i více účastníků. My jsme ani loni nejeli turnaj vyhrát, jen jsme se snažili uhrát dobrý výsledek a postupovat zápas od zápasu. Věřím ale, že pokud si vše sedne jako loni, tak šanci na obhajobu máme vysokou.

 

Jak vypadá příprava na takový turnaj? Co vše je potřeba zařídit a jak se připravujete?

Příprava je oproti jiným sportům odlišná. Tím, že nejsme organizovaný klub, tak pro nás příprava znamená shánění sponzorů a spíše organizační věci. Letos ale pořádáme turnaj v Náměšti, kde se od turnaje poprvé zase potkáme s rybníkovým hokejem, dále nás čeká Československé mistrovství a pak už odlet do Kanady.

 

Myslíš, že má rybníkový hokej potenciál se více dostat do povědomí lidí?

Jak jsem říkal, rok od roku to má větší a větší ohlas, což znamená, že se dostává mílovými kroky do povědomí lidí. Čím dál tím víc se o rybníkovém hokeji píše v médiích, které se o to zajímají, což je cesta. Navíc, ředitel turnaje z Kanady má postupem času v plánu i rozšíření do Evropy. S rybníkovým hokejem se v budoucnu asi budou dít ještě velké věci.

 

Hraje každý z týmu hokej i v běžných klubech?

Ano. Kluci jsou poskládaní v kraji a já nastupuji v české univerzitní lize. Je důležité se udržovat v kondici a být v kontaktu s ledem a hokejem celkově. Každý zápas, jak v univerzitní soutěži, tak i v kraji, nás posouvá dál jak v ledním hokeji, tak v rybníkovém. Kluci z kraje zapisují úspěchy v krajské lize a já s klukama z univerzity bojujeme teď o třetí místo v tabulce.

 

Hraješ také za HC UP. Jaké to je přejít z běžného hokeje na ten rybníkový?

Je to vcelku jiný sport. Společné to má pouze ten pohyb na ledě a puk. Jinak rybníkový hokej je bezkontaktní a bez gólmanů a více založen na fair-play. Vždy musím přepnout na jiný styl. Přece jen rybníkový hokej je hodně o taktice a technice, zatímco v běžném hokeji se to více snažím hrát tvrdě a mít velký přehled. Ale řekl bych, že rybníkový hokej mi pomáhá v tom, abych v běžném hokeji měl právě větší přehled o spoluhráčích a lépe zvládal taktickou stránku.

Co ty a hokej v budoucnu?

Do budoucna bych u hokeje rád zůstal. Mám v plánu si udělat licence a trénovat, dodělat školu a začít pracovat i jako učitel. Samozřejmě hrát dokud to půjde, ať už univerzitní soutěž, nebo kraj, rybníkový hokej mám v plánu taky. Tím, že už se soustředím na studium, mám více času na turnaje a už to není jen hokej a nic jiného. Takže jsem moc rád, že se tím můžu bavit a do toho studovat.

Zobrazeno 1227 krát
Naposledy upraveno: po., 16. prosinec 2019 00:26
Pro psaní komentářů se přihlaste