"Připravuji si řeč na skupinovou terapii: ahoj, já jsem Hana a studovala jsem těžkou školu 5,5 let, aby mi v lékárně říkali “paní prodavačka”, “slečna pokladní” nebo “paní za pultem,” popisuje na svém Twitterovém účtu mladá lékárnice. Proč v lidech evokuje lékárna spíše místo, kde nepracují příliš edukovaní zaměstnanci?
Častá reklama, akční letáky, neopakovatelná nabídka...
Jednou z příčin můžou být stále se opakující reklamy v televizi. V divákovi vzbuzují dojem jedinečné akční nabídky, stejně jako v supermarketu, do kterého se mnohdy v zápalu emocí nahrnou a nekompromisně se perou o poslední kusy zlevněného zboží. V neposlední řade je nepříjemný na prodavačku za pokladnou. "Jak je možné, že už nemáte dostatek té věci ve slevě?!," cituje jednu z častých narážek prodávající v supermarketu. Dodávku zboží však nemá ve své kompetenci.
Běžný spotřebitel si po nákupu v supermarketu skočí po cestě i pro nějaké ty věci v akci do lékárny. Se stejným elánem, který vložil do komunikace s prodavačkou v potravinách, hlásí lékárnici, že potřebuje přesně tu danou věc, která se objevila v akčním letáku. Zákazník odmítá doporučení lékárníka, který mu navrhl účinnější variantu léčiva, trvá na konkrétní věci. Nenechá si poradit.
Otázkou tedy zůstává, zda je nutná propagace lékáren v televizi či letácích, srovnatelná s četnostní reklam supermarketů?
Celkový dojem interiéru či lokace budovy
Další příčinou, která v zákazníkovi může vyvolávat dojem obchodu by mohla být celková image lékárny. Která prostora ve vás více evokuje zdravotnické prostředí? Přidružená ke středisku s lékaři, nebo uvnitř nákupního centra? Kolik z vás léky nakupuje v těchto obchodních centrech nebo lékárně, která náleží hned vedle obchodu s potravinami? O lokaci tedy můžeme v aktuální době už spíše jen diskutovat.
Chyba ve scénáři?
S kritikou špatně pochopené profese lékárnice se setkal i film Betlémské světlo od režiséra Zdeňka Svěráka. Jednu z postav ztvárňuje Tereza Ramba v roli 19leté lékárnice. To však z hlediska délky studia není tak úplně možné. "Není to nemožné. Veřejnost nerozlišuje magistry a asistenty, všichni to jsou lékárníci," komentuje jeden z diváků v diskusi k filmu. Ale ani práci asistenta nelze v této době vystudovat do 19 let. Pravdou však je, že zaměstnaní mohou být i absolventi středních škol, kteří stihli akreditaci oboru, která končila kolem roku 2007/8.
Co požadují lékárny za vzdělání:
- Lékárník asistent: vystudovaná VŠ v oboru Farmacie
- Vedoucí lékárník: vystudovaná VŠ v oboru Farmacie a atestace z veřejného lékárenství
- Farmaceutický asistent pro E-laboratoř: VOŠ v oboru Diplomovaný farmaceutický asistent anebo SŠ v oboru Farmaceutický laborant
Vysoká škola: Obor Farmacie je pětiletý magisterský prezenční obor. Absolventi tohoto oboru najdou uplatnění jako lékárníci, dále jako odborní pracovníci v institucích, které se věnují výrobě, výzkumu a distribuci léčiv.
Atestace z veřejného lékárenství: Podmínkou pro přijetí do specializačního vzdělávání v oboru veřejné lékárenství je předložení dokladů o ukončení nejméně pětiletého prezenčního studia v akreditovaném zdravotnickém magisterském studijním programu Farmacie.
Vyšší odborná škola: Obor Diplomovaný farmaceutický asistent lze studovat v kombinované i prezenční formě studia. Absolvent jím získá odbornou způsobilost k výkonu povolání farmaceutického asistenta dle zákona 96/2004 Sb. o nelékařských zdravotnických povoláních.
Střední škola: Obor Farmaceutický laborant v podobě SŠ již není v současné době akreditován na území České republiky.