út., 22. březen 2022 14:52

Říkají mi "paní pokladní", vystudovanou mám ale farmacii

lékárna lékárna Zdroj: Simona Mácková
Často si lidé chybně interpretují profesi lékárníka, chápou je jako prosté prodavače léků. Farmaceutem je však osoba, která má vystudovanou vysokou školu. V případě farmaceutického asistenta pak vyšší odbornou školu. Bez vzdělání by tuto profesi nemohli vykonávat.

"Připravuji si řeč na skupinovou terapii: ahoj, já jsem Hana a studovala jsem těžkou školu 5,5 let, aby mi v lékárně říkali “paní prodavačka”, “slečna pokladní” nebo “paní za pultem,” popisuje na svém Twitterovém účtu mladá lékárnice. Proč v lidech evokuje lékárna spíše místo, kde nepracují příliš edukovaní zaměstnanci? 

Častá reklama, akční letáky, neopakovatelná nabídka...

Jednou z příčin můžou být stále se opakující reklamy v televizi. V divákovi vzbuzují dojem jedinečné akční nabídky, stejně jako v supermarketu, do kterého se mnohdy v zápalu emocí nahrnou a nekompromisně se perou o poslední kusy zlevněného zboží. V neposlední řade je nepříjemný na prodavačku za pokladnou. "Jak je možné, že už nemáte dostatek té věci ve slevě?!," cituje jednu z častých narážek prodávající v supermarketu. Dodávku zboží však nemá ve své kompetenci. 

Běžný spotřebitel si po nákupu v supermarketu skočí po cestě i pro nějaké ty věci v akci do lékárny. Se stejným elánem, který vložil do komunikace s prodavačkou v potravinách, hlásí lékárnici, že potřebuje přesně tu danou věc, která se objevila v akčním letáku. Zákazník odmítá doporučení lékárníka, který mu navrhl účinnější variantu léčiva, trvá na konkrétní věci. Nenechá si poradit. 

Otázkou tedy zůstává, zda je nutná propagace lékáren v televizi či letácích, srovnatelná s četnostní reklam supermarketů? 

Celkový dojem interiéru či lokace budovy

Další příčinou, která v zákazníkovi může vyvolávat dojem obchodu by mohla být celková image lékárny. Která prostora ve vás více evokuje zdravotnické prostředí? Přidružená ke středisku s lékaři, nebo uvnitř nákupního centra? Kolik z vás léky nakupuje v těchto obchodních centrech nebo lékárně, která náleží hned vedle obchodu s potravinami? O lokaci tedy můžeme v aktuální době už spíše jen diskutovat. 

Chyba ve scénáři?

S kritikou špatně pochopené profese lékárnice se setkal i film Betlémské světlo od režiséra Zdeňka Svěráka. Jednu z postav ztvárňuje Tereza Ramba v roli 19leté lékárnice. To však z hlediska délky studia není tak úplně možné. "Není to nemožné. Veřejnost nerozlišuje magistry a asistenty, všichni to jsou lékárníci," komentuje jeden z diváků v diskusi k filmu. Ale ani práci asistenta nelze v této době vystudovat do 19 let. Pravdou však je, že zaměstnaní mohou být i absolventi středních škol, kteří stihli akreditaci oboru, která končila kolem roku 2007/8.

Co požadují lékárny za vzdělání:

  • Lékárník asistent: vystudovaná VŠ v oboru Farmacie
  • Vedoucí lékárník: vystudovaná VŠ v oboru Farmacie a atestace z veřejného lékárenství
  • Farmaceutický asistent pro E-laboratoř: VOŠ v oboru Diplomovaný farmaceutický asistent anebo SŠ v oboru Farmaceutický laborant

Vysoká škola: Obor Farmacie je pětiletý magisterský prezenční obor. Absolventi tohoto oboru najdou uplatnění jako lékárníci, dále jako odborní pracovníci v institucích, které se věnují výrobě, výzkumu a distribuci léčiv.

Atestace z veřejného lékárenství: Podmínkou pro přijetí do specializačního vzdělávání v oboru veřejné lékárenství je předložení dokladů o ukončení nejméně pětiletého prezenčního studia v akreditovaném zdravotnickém magisterském studijním programu Farmacie.

Vyšší odborná škola: Obor Diplomovaný farmaceutický asistent lze studovat v kombinované i prezenční formě studia. Absolvent jím získá odbornou způsobilost k výkonu povolání farmaceutického asistenta dle zákona 96/2004 Sb. o nelékařských zdravotnických povoláních.

Střední škola: Obor Farmaceutický laborant v podobě SŠ již není v současné době akreditován na území České republiky. 

Zobrazeno 171 krát
Naposledy upraveno: čt., 24. březen 2022 21:21

Související články

Pro psaní komentářů se přihlaste