Touhle dobou jsem už mohla být v druháku, ale jsem znovu v prváku, no a co? Svět se opravdu nezbořil, kamarádi mě vyslechli, rodiče pochopili a jen na mně samotné bylo, jak se s tím vypořádat dál. Co jsem tedy udělala?
Hlavní je se z toho nezhroutit.
Ano, zachovat si chladnou hlavu může být docela těžké, ale pokud vás daný obor opravdu nebaví a nevidíte v něm budoucnost, proč zbytečně ztrácet čas a energii? Přijímačky na vysoké školy se budou konat znovu a pozadu taky nijak nebudete. Dokonce vám bude připadat, že jste mladší. Přece jen půjdete znovu do prváku! Opravdu je nejdůležitější z toho nedělat konec světa. Ne vždy to na poprvé vyjde a s tím je se důležité smířit.
Je rozhodnuto? Šup na úřad práce!
Studijní oddělení navštíveno, papír o ukončení studia v ruce? Je na čase to oznámit státu! Zní to děsivě, ale věřte mi, zas taková hrůza to není. Já se šla registrovat v den svých narozenin a přežila jsem, dokonce mi paní úřednice i popřála. Milé, ne? Stavit se na úřad práce opravdu nezapomeňte. Lhůta, kdy se musíte jít zapsat, je maximálně 3 dny od data, kdy vám bylo studium na vysoké škole ukončeno. Dnem ukončení studia zároveň ztrácíte i status studenta, proto je nutností si na úřad opravdu zajít a mít jistotu, že za vás má kdo platit pojištění. S sebou stačí občanka a potvrzení o ukončení studia, o všechno další už se postarají milé paní na místě. Vyplní s vámi potřebné formuláře o zařazení do evidence a pošlou vás na procházku do zdravotní pojišťovny, kde nahlásíte změnu vašeho stavu. Nikdo se na vás nikde nebude dívat skrz prsty, spíše se postarají o to, ať má tahle negativní zkušenost pro vás co nejméně traumatické vzpomínky.
Je možnost, jak si udržet status studenta a nemuset na úřad?
I taková možnost tady je. Skvělou volbou může být pomaturitní studium jazyků – přesněji zapsání se do jazykové školy. Neztratíte zbytečně rok, a ještě se přiučíte novému jazyku! Předem upozorňuji, že pokud chcete, aby vám při jazykovce status studenta zůstal, musíte na ni nastoupit tentýž rok, kdy jste udělali maturitu. Což znamená, že pokud jste v 2.ročníku na vysoké škole a ukončujete studium, jazyková škola vám status studenta nezaručí. Částka za školné se pohybuje většinou kolem 20 až 30 tisíc za rok a spousta jazykovek přijímá nové studenty jen do konce září. Další možností jsou soukromé vysoké školy, které přijímají nové studenty i během akademického roku. Otázkou jsou opět samozřejmě finance.
Práce šlechtí člověka.
Pokud jste evidováni na úřadu práce, bohužel si nijak přivydělávat nemůžete. Jestliže však nechcete dřepět celý rok na zadku a užírat se, není nic jednoduššího než si vyzkoušet pracovat. Tím pádem vám však evidence končí. Výhodou je samozřejmě pravidelná výplata, začlenění se zpátky do společnosti a zdokonalování se v sobě samém jako ve člověku, který bude o krok navíc před svými vrstevníky. Jako bonus také získáte dostatek času na přípravu na další přijímačky! Teď je na čase si vybrat – buď jít pracovat na hlavní pracovní poměr, nebo na dohodu o provedení práce.
Pokud chcete pracovat na dohodu, stačí se rozhlédnout po inzerátech s brigádami. Můžete si odpracovat kolik chcete hodin a nejste v podstatě ničím zavázán. Podmínkou je odhlásit se z úřadu práce a přihlásit se na zdravotní pojišťovně jako Osoba bez zdanitelných příjmů. Váš plat musí být do 10 tisíc a měsíčně zdravotní pojišťovně odvádíte částku 1 803 Kč (pro rok 2019).
Jestliže jste se však rozhodli ponořit do práce naplno, tudíž pracovat na hlavní pracovní poměr, musíte to taktéž dát vědět úřadu práce, který vás odhlásí a pojištění za vás začne platit zaměstnavatel. Nezapomeňte však počítat s tím, že jste v takové práci zavázáni zkušební dobou a výpovědní lhůtou a máte určitý počet hodin, který musíte měsíčně odpracovat.
Život jde dál.
Na to nezapomínejte. Já osobně jsem se oklepala, smířila se s tím, že takhle to mělo být a chytla příležitost za pačesy. Celý rok jsem pracovala a poctivě se připravovala na přijímačky a jaká jsem? Šťastná a znovu studující! Tak snad se to povede i vám!