pá., 4. prosinec 2020 16:21

Vánoční zvyky tradice napříč Evropou aneb Jak se slaví Štědrý den v zahraničí

Vánoce Vánoce Zdroj: zdroj : pixabay.com
Po roce k nám zase přišel prosinec. Uběhla pouze chvilička, už tu máme advent a dětmi tolik očekávaný Štědrý den už pomalinku buší na vrátka. Na náměstích se rozsvítily stromečky a všude můžeme obdivovat vánoční výzdobu. Někdo už možná stihl postavit sněhuláka, upéct cukroví a děti už mají jistě napsaný svůj dopis pro Ježíška. Čokoládky v adventním kalendáři pomalu mizí a my se na Štědrý večer, kapra, salát i dárky těšíme čím dál víc. Co ale netrpělivě očekávají v jiných zemích, jaké mají tradice, oblíbená jídla a kdo jim nosí dárky

ŠPANĚLSKO

Kdyby existovala soutěž o největší počet vánočních zvyků, umístila by se tato temperamentní země rozhodně na vysokých příčkách. Probíhají oslavy v ulicích, lidé zpívají a hrají na různé hudební nástroje. Někteří si s sebou berou dokonce pochodně a masky. Slavnostní večeře je ale rodinnou záležitostí. Na její přípravě se podílí celá rodina. Podává se nadívaný krocan, oblíbené je také cukroví z nugátu, máslové sušenky a šampaňské Cava. Po večeři chodí Španělé na půlnoční mši, poté slaví dlouho do noci. I když většinou dostanou děti nějaký drobný dárek, na opravdovou nadílku si musí počkat až na Tři krále.

DÁNSKO

I v této severské zemi najdete spoustu zajímavých tradic. Stejně jako jinde na světě, i zde se o Vánocích lidé rádi navštěvují a tráví čas s rodinou a přáteli. Jen k tomu mají milou a velmi starou tradici. Podle ní nemůže žádná návštěva jít domů s prázdným břichem. Kdyby se tak stalo, odejde s domu hostitele blahobyt a nastěhuje se smůla. Nejde se tedy divit, že mají Dánové více než 300 druhů cukroví. Na Štědrý den, se servíruje rýžový pudink, ve kterém je schovaná jedna mandle. Ten kdo ji objeví, dostane malé marcipánové prasátko. Zlatým hřebem večera je nadívaný krocan, plněný sušenými švestkami a jablky s karamelizovanými brambory a červeným zelím. Po večeři přijde na řadu zpěv, posezení u stromečku dárky.

ŘECKO

Řekové si vánoční svátky umějí opravdu užít, slavit začínají totiž o 40 dní dříve. Oblíbenou pochoutkou během těchto dní je Christopsomo neboli Boží chléb. Tato dobrota, mívá různý tvar a zdobení, které často zobrazuje profese členů rodiny. Pro tuhle pravoslavnou zemi jsou Vánoce velmi důležitý svátek, větší důraz pro ně mají snad jen Velikonoce. Oblíbená řecká tradice se týká dětí, ty chodí na Štědrý den od domu k domu a zpívají vánoční koledu Kanada. Jako odměnu dostávají drobné maličkosti. Běžné jsou cukrovinky, sušená jablíčka a sušenky.

VELKÁ BRITÁNIE

Britským Ježíškem je Father Christmas neboli Otec Vánoc. To kvůli němu děti věsí punčochy na krb a netrpělivě očekávají ráno 25. prosince, kdy si je budou moci rozbalit. Dopisy, které mu děti píšou, následně hází do krbu, protože věří, že tak odletí přímo na Severní Pól a splní se. K slavnostní večeři bývá pečený krocan plněný nádivkou a zeleninou. Neodmyslitelně k ní patří také Christmas puding, jde o bábovku, plněnou sušeným ovocem a rozinkami. Oblíbené jsou také sladké koláčky plněné švestkami a kandovaným ovocem.

 LITVA

Malinká pobaltská zemička se může pyšnit opravdu bohatou štědrovečerní tabulí. Ta se totiž skládá s dvanácti pokrm. U sváteční večeře nesmí chybět prasečí hlava, která se vaří společně s rozmělněným ječmenem a kmínem. Součástí je i kompot s brusinkami, houbová omáčka, oblíbené jsou také ryby, hlavně sledi. Pojídá se i vařený hrách s fazolkami a klobásami, které jsou nakrájené na malá kolečka a symbolizují slunce. Litva se může také pyšnit velkým množstvím obřadů a obyčejů. Díky jednomu z nich jedí Litevci svoji večeři velmi klidně, nikdo se nesmí zlobit a potřeba zapomenout na všechny kletby v rodině. Na stůl se také vždy dává seno a po jídle si každý vytáhne stéblo. Délka určuje dlouhý a šťastný život

 

Zobrazeno 1272 krát
Naposledy upraveno: ne., 6. prosinec 2020 19:56

Související články

Pro psaní komentářů se přihlaste