Na Zelený čtvrtek ráno se do katedrály svatého Václava sjedou skoro všichni kněží z olomoucké arcidiecéze, aby obnovili svoje kněžské sliby při zvláštní mši, latinsky zvané Missa chrismatis. Při večerních bohoslužbách se pak připomíná stará památka na vyjití židů z Egypta a Ježíšovo ustanovení mše při poslední večeři. Během obřadu kněz odloží svoje roucho, aby dvanácti vybraným mužům umyl nohy stejně jako to podle Bible udělal Ježíš svým učedníkům. Význam tohoto gesta je takový, že ti, kteří chtějí být mezi lidmi největšími, by lidem měli sloužit. Jak poučné pro dnešní politiky…
Velký pátek je den, kdy byl Ježíš odsouzen a ukřižován. Proto se na celém světě konají křížové cesty, při kterých si ve čtrnácti zastaveních věřící připomínají Kristovo utrpení. V Římě jednu každoročně vede papež, v Jeruzalémě zase lidé procházejí ulicemi, kudy před dvěma tisíci lety skutečně Ježíš kráčel. I Olomoucí letos už posedmé projdou křesťané s křížem a modlitbou. Vychází se v poledne od sloupu Nejsvětější Trojice na Horním náměstí. Odpoledne nebo v podvečer pak konají velkopáteční obřady, kdy čtou se pašije, tedy ta část Bible, která vypráví o Ježíšově umučení.
Na Bílou sobotu se nikde nesmí sloužit žádná mše. Podle Bible Kristus přemohl smrt a třetího dne vstal z mrtvých. Židovské počítání bere pátek jako první den, sobotu jako druhý a třetí den začíná už po sobotním západu slunce. Tehdy proto probíhá nejdůležitější bohoslužba celého roku. Napřed je venku zapálen a požehnán oheň, od kterého si všichni věřící rozsvítí svojí svíčku. Potom se za zpěvu „Světlo Kristovo“ vchází do setmělého kostela. Ve světle svíček obnoví všichni své křestní sliby a následuje sedm čtení, v kterých se mluví o nejdůležitějších biblických událostech. Když zazní chvalozpěv Sláva na výsostech Bohu, rozsvítí se všechna světla, zahrají varhany a rozeznějí se i zvony, které od čtvrtka mlčely, protože podle pověsti odletěly do Říma. To vše na oslavu Ježíšova zmrtvýchvstání.
Pro křesťany jsou Velikonoce nejdůležitější a největší svátky v roce a je dobré vědět, co se při nich vlastně oslavuje. Návštěva takové mše může být zajímavý zážitek, protože velikonoční obřady mají svoje kouzlo. I když se nám můžou zdát některé úkony podivné, má každé gesto, modlitba, čtení i zpěv svůj smysl, význam a úctyhodnou, stovky let starou tradici. Dveře olomouckých kostelů jsou otevřené pro všechny. Zde je jejich přehled rozpis a časů bohoslužeb.